Tutaj można chodzić po śladach premiera – 50 lat Muzeum Witosa w Wierzchosławicach

Muzeum Witosa

Pamiątki po mężu stanu, polityku, chłopie-premierze wywodzącym się z podtarnowskich Wierzchosławic, w tym około tysiąca fotografii, już od 50 lat można oglądać w muzeum stworzonym w jego rodzinnym domu. Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach w niedzielę obchodzić będzie swój jubileusz.

Jak podkreśla kierownik Muzeum Janusz Skicki, wyjątkowość placówki polega na tym, że postać oraz historia życia i działalności Wincentego Witosa prezentowane są w miejscu, gdzie mieszkał, pracował, pełnym osobistych pamiątek po nim.

– Atutem naszego muzeum jest to, że mieści się ono w gospodarstwie Witosa, tam, gdzie żył i pracował. Znajduje się tam wystawa biograficzna poświęcona Witosowi, życiu i działalności politycznej, które przedstawia się za pomocą przedmiotów codziennego użytku, które należały do niego, rzeczy osobistych. To są przedmioty blisko z nim związane i to czyni charakter tej placówki muzealnej dość osobliwym. Co kilka lat dostajemy jakieś perełki. rodzina Wincentego Witosa obdarowuje nas fotografiami, których jeszcze nie widzieliśmy.

Obchody rozpocznie w niedzielę 11 września Msza św. w kościele parafialnym w Wierzchosławicach, odprawiona o godz. 11. O 13:00 w Muzeum Witosa odbędzie się uroczystość jubileuszowa.

Na tę okazję zaplanowano występy Zespołu Pieśni i Tańca 'Swojacy”, Orkiestry Dętej OSP z Mszany Dolnej, oraz promocję publikacji 'Drogą Witosa”, opowiadającej o historii powstania Muzeum. Ponadto zostanie otwarta wystawa stała w stodole Wincentego Witosa. Będzie też odsłonięcie tablicy poświęconej twórcom powstania Muzeum i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa.

Organizatorami jubileuszu są: Muzeum Wincentego Witosa – Oddział Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa, Wójt Gminy Wierzchosławice.

O historii powstania Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach i jego założycielach pisaliśmy tutaj: https://rdn.pl/128639/50-lat-ma-muzeum-wincentego-witosa-w-wierzchoslawicach/

fot. www.muzeum.tarnow.pl

Exit mobile version