Mielec. W sobotę odsłonięcie największego w kraju pomnika żołnierzy wyklętych

IMG 20220829 120742

fot. Romuald Rzeszutek

Już w najbliższą sobotę (3.09) w Mielcu nastąpi odsłonięcie największego w Polsce Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych, którego budowa trwała 4 lata.

Na monumencie widnieją postaci dwunastu osób – żołnierzy niezłomnych – którzy w okresie stalinizmu walczyli z komunistycznym reżimem o wolną Polskę.

Obiekt usytuowany na Górze Cyranowskiej ma 5 metrów wysokości.

Inicjator pomnika Romuald Rzeszutek z Klubu Historycznego 'Prawda i Pamięć’ na antenie Radia RDN Małopolska mówił, że osoby na postumencie zasługują na szczególne wyróżnienie i pamięć.

– To są postaci związane z naszym regionem, Mielec, Rzeszów, Tarnów, a także z Kresami. Chcieliśmy przez to wyrazić całościowy przekrój podziemia niepodległościowego, tak żeby byli reprezentanci różnych środowisk, ludzi którzy tworzyli koloryt II Rzeczpospolitej Polskiej.

Wśród przedstawionych postaci nich jedyną osobą nie będącą w mundurze jest ks. Władysław Gurgacz, kapelan oddziału 'Żandarmeria’ Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, który w 1949 r. został rozstrzelany w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

– Wspaniały ksiądz jezuita, w zeszłym roku uczestniczyłem w pogrzebie jego szczątków ekshumowanych i rozpoznanych na szczęście. Myślę, że był pięknym przykładem kapelana, który mimo nieposłuszeństwa wobec swoich zwierzchników zakonnych postanowił edukować, spowiadać i prowadzić tę działalność chrześcijańską wśród żołnierzy po to, aby oni nie pobłądzili – dodawał Romuald Rzeszutek.

Sobotnie uroczystości rozpoczną się mszą św. kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu o godzinie 11.00. Po niej nastąpi przemarsz pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych, gdzie będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie i poświęcenie monumentu.

Od godziny 15.00 będzie miał miejsce cykl wydarzeń kulturalnych i koncertów przy Pomniku, w tym m.in. spektakl z udziałem aktorów polskiej sceny teatralnej i filmowej, występ chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza z Mielca pod batutą Dyrektora Ryszarda Kuska, a także koncerty: Norberta 'Smoły’ Smolińskiego, Barbary Górczewskiej z Leszkiem Czajkowskim, Tadka Firma Solo, Andrzeja Kołakowskiego czy Zespołu 'Forteca’.

Na monumencie ustawiono figury przedstawiające:

Exit mobile version