Rolnicy i mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego wspólnie podziękowali za plony [WIDEO, ZDJĘCIA]

Projekt bez tytulu 1 2

Msza św., uroczysty pochód z wieńcami, obrzędy dożynkowe, a później dobra zabawa. W niedzielę (28.08) w Mędrzechowie odbyło się XI Święto Powiśla Dąbrowskiego połączone z Powiatowymi Dożynkami i Targami Gospodarczymi.

Po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej koronawirusem, rolnicy z powiatu dąbrowskiego w końcu w tradycyjny sposób mogli podziękować za plony i trud pracy na roli. Jak mówił Radiu RDN Małopolska Krzysztof Gil, w tym roku plonów było mniej, m.in. ze względu na suszę. Dodawał także, że w tym roku rolnicy musieli się mierzyć z inflacją, która mocno dała o sobie znać.

– Na pewno jest za co dziękować Panu Bogu, bo plony jako tako się w tym roku powiodły. Co prawda nie było rewelacji, jak w poprzednich latach, bo ta susza mocno nam doskwiera. Może pszenica nam dużego plonu nie dała, ale za to wydaje się, że kukurydza będzie bardziej wydajna. Trzeba także dodać, że obecna sytuacja po części też wpływa na plony. Ceny nawozu, oleju napędowego, części do maszyn są kolosalne i musimy się z tym mierzyć.

Mieszkańcy regionu, którzy tłumnie zjawili się w Mędrzechowie podkreślali, że na to wydarzenie od dawna. Dzięki niemu mogli się spotkać ze znajomymi, próbować lokalnych produktów i dań oraz miło spędzić czas.

– Bawimy się bardzo dobrze! – To świetna okazja do spotkania się ze znajomymi, sąsiadami i porozmawiania. – Mają tutaj wspaniałe ciasta i racuchy. Ponadto kabanos z dzika też był bardzo smaczny. Plusem jest także to, że jest dużo stoisk z różnego rodzaju potrawami i nie tylko. – Pierożki z kapustą są bardzo smaczne. Jest miła atmosfera i jesteśmy zadowoleni, że zdecydowaliśmy się tutaj przyjść. – Jak zwykle jest bardzo fajnie. Koła Gospodyń Wiejskich z Mędrzechowa i Grądów są najlepsze, mają świetne potrawy. – Wydarzenie jest naprawdę wspaniały, przyjemna pogoda, bardzo dużo osób i mam nadzieję, że tak będzie do samego końca.

Zdaniem starosty dąbrowskiego Lesława Wieczorka tego typu wydarzenia są potrzebne, by społeczeństwo mogło się integrować. Starosta nie ukrywał także zadowolenia, że na miejsce dotarła delegacje z Ukrainy i Słowacji, które były honorowymi gośćmi XI Święta Powiśla.

– Właściwie po trzyletniej przerwie obchodzimy dzisiaj (28.08) Święto Powiśla i Dożynki Powiatowe. Pogoda dopisuje, także z pewnością impreza nam się w całości uda. To już jedenasta edycja naszego świętowania. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Pomimo, że żar leje się z nieba jest bardzo dużo mieszkańców i cały czas przybywają, dlatego myślę, że plac się w całości wypełni. Jest potrzeba takich spotkań, to jest radość wszystkich mieszkańców. Ponadto zaprosiliśmy na nasze wydarzenie zagraniczne delegacje. Mamy współpracę z miastem Bałta na Ukrainie czy Golianovo na Słowacji. I są reprezentacje tych społeczeństw tutaj z nami. Szczególnie się cieszymy z obecności osób z Ukrainy. My z nimi współpracujemy i pomagamy tym trudnym czasie, jaki przechodzą.

Nieodłącznym elementem dożynek są wieńce, przygotowywane przez wsie, sołectwa czy Koła Gospodyń Wiejskich. Na tegoroczne Święto Powiśla przygotowano ich aż 16. Przedstawiciele wsi Suchy Grunt z gminy Szczucin stworzyli nowoczesny wieniec w kształcie łodzi, który miał symbolizować zarówno wieś i przeciwności z którymi nie raz muszą się zmagać, a także motywy biblijne.

– My jesteśmy Suchy Grunt, u nas jest teren zalewowy i często mamy powodzie, dlatego tak pomyślałam, że będzie odpowiednio nas charakteryzować. Poza tym łódź ma dużo skojarzeń biblijnych, np. była łódź Piotrowa, do tego też jest pieśń 'Barka’. Maszt naszej łodzi to krzyż, następnie z przodu widać żagiel, a na nim jest gołąb, symbolizujący Ducha Świętego, który nas prowadzi przez całe życie. Z kolei z tylu mamy rybę, czyli znak chrześcijaństwa. Oprócz tego mamy wszystkie inne ozdoby, kojarzące się z dożynkami, czyli zboża, kwiaty i zioła. – Wieniec powstawał łącznie 6 tygodni. Tyle minęło od pomysłu i zbierania zboża, do całkowitego wykonania. Robiliśmy go wieczorami w 10 osób. To był wspaniały czas, fajna integracja – mówiły Aneta Kubiak i Monika Pezdek.

W trakcie wydarzenia wręczono ministerialne odznaczenia oraz Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego dla zasłużonych dla rolnictwa w powiecie dąbrowskim.

Oprócz dożynek, na stadionie w Mędrzechowie odbywał się Targ Gospodarczy. Zgromadzeni mieli możliwość zasmakowania regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i lokalnych przedsiębiorców.

Z kolei na najmłodszych czekały m.in dmuchańce, trampoliny i popcorn.

Na zakończenie XI Święta Powiśla Dąbrowskiego wszystkich gromadzonych czekał koncert, a zaraz po nim zabawa taneczną. Gwiazdą wieczoru był zespół 'Pozytywnie Nakręceni’.

Exit mobile version