Duże zainteresowanie dodatkiem węglowym w gminie Tarnów

1661241977298

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej każdego dnia pojawia się kilkadziesiąt osób, które chcą złożyć wniosek o wsparcie finansowe w ramach dodatku węglowego.

Dodatek węglowy jest jednorazowy i wynosi 3 tysiące złotych.

Mieszkańcy gminy mówią, że przy obecnych cenach za węgiel każde wsparcie jest potrzebne.

– Pomoże mi finansowo, ponieważ obydwoje jesteśmy na emeryturze. Państwo daje trzy tysiące. To wystarczy na tonę węgla a co jak jest duży dom? – Trzy tysiące złotych? To jest tona węgla! Tylko żeby jeszcze wypłacili. Dziękuję Bogu, ja już mam 74 lata. – A ja kupuję ten drugi – pellet co jest węglowy, no to też ile go zużyję? To jest wszystko trochę według mnie za mało. No dobrze, że chociaż tyle jest.

Dodatek węglowy to nowa forma wsparcia finansowego dla osób ogrzewających swoje domy i mieszkania węglem kamiennym, brykietem lub pelletem.
Jednorazowe wsparcie w wysokości 3 tysięcy złotych przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest między innymi kocioł na paliwo stałe, kominek czy koza.

Złożenie wniosku to warunek, by otrzymać dodatek węglowy.

– Czy składała już Pani wniosek, ma już Pani wypełniony? – Tak wypełniony, złożyłam. – Było ciężko taki wniosek wypełnić? – Nie, można było z Internetu ściągnąć, ewentualnie podejść i zabrać.
– Czeka Pani na wypłatę gotówki? – Tak. Jeżeli się zakwalifikuję to tak. Do miesiąca mają wypłacić. Z tego co wiem w tej chwili na rynku węgla nie ma, ale był po 2700. Tak, my używamy węgiel. Wie Pan co, my mamy duży dom, w sumie to jest mało. Mniej więcej muszę mieć ze trzy tony węgla. Zawsze to jest coś, to jest jakiś zastrzyk, gdzie można sobie dołożyć troszkę. Jestem z tego na razie zadowolona, zobaczymy jak będzie z kupnem węgla.

Urzędnicy gminy Tarnów spodziewają się kilku tysięcy wniosków. Zachęcają do korzystania z formularza dostępnego przez Internet, dzięki czemu można uniknąć kolejek i dokonać tej operacji znacznie szybciej. Warunkiem jest posiadanie podpisu elektronicznego.

Można też pobrać sam formularz z Internetu i przyjść do urzędu z już wypełnionym dokumentem.

Jak mówiła w rozmowie z Radiem RDN Małopolska pracownica urzędu, wypełnienie wniosku jest łatwe i nikomu nie powinno sprawić trudności.

– Wystarczy przyjść można złożyć wniosek osobiście, można tez przez platformę ePUAP, bądź przesłać pocztą, mailem. Trzeba numer PESEL osoby, która składa oraz PESELe osób zamieszkujących domowników. Póki co wyszła ustawa tylko na dodatek do węgla. Jest spore zainteresowanie.

Obowiązkowym dokumentem przy składaniu wniosków jest wpis głównego źródła ogrzewania, który znajduje się w centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania do 30 listopada 2022 roku. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Mieszkańcy na środki powinni czekać około miesiąca.

 

Autor: Wydawca, Łukasz Bętkowski

Exit mobile version