Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 'Maryja uczy nas oddawać Bogu wszystko’

Matka Boza w Brusniku

Obraz Matki Bożej Bruśnickiej - czczonej w tajemnicy Jej Wniebowzięcia

Święcenie ziół, kwiatów i plonów ziemi, a także uroczyste Msze św. w intencji polskich żołnierzy – 15 sierpnia to w polskiej tradycji katolickiej uroczystość Matki Bożej Zielnej, ale również Święto Wojska Polskiego.

– Maryja uczy nas oddawać Bogu wszystko – mówi kapelan 33. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Dębicy, ks. ppor. Marcin Krępa.

– To jest piękna uroczystość, związana bardzo mocno z kultem Matki Najświętszej, w naszej polskiej tradycji ludowej nazywana uroczystością Matki Bożej Zielnej, jako, że wtedy przynosimy plony tegorocznych żniw, zboża, owoce, kwiaty i dokonujemy obrzędu pobłogosławienia tych płodów ziemi, które tegoroczne żniwa nam przyniosły. Zresztą przesłanie tego dnia, które mówi o tym, że Matka Boża zostaje wzięta do Nieba i przynosi do Nieba całe naręcza naszych dobrych uczynków, jest piękną ilustracją tego, że ofiarujemy Panu Bogu to, co mamy.

Jak podkreśla ks. Krępa, data ustanowienia Święta Wojska Polskiego na 15 sierpnia jest nieprzypadkowa.

– To jest związane z tym, co działo się w sierpniu w roku 1920, kiedy to wojsko polskie broniło Warszawy, a właściwie przedpola naszej stolicy pod Radzyminem i Ossowem. Wtedy przedziwny dar wolności został uratowany i Polska obroniła swoją tożsamość i niezawisłość. Warto dodać, że było to zaledwie kilkanaście miesięcy po odzyskaniu niepodległości w listopadzie w roku 1918.

Wydarzenie to, czyli Bitwa Warszawska, nosi nazwę Cudu nad Wisłą i jest przez historyków uznawane za jedną z batalii decydujących o losach Europy i świata. Niezwykły zwrot w bitwie wiele osób uważa za efekt cudownej ingerencji Matki Bożej, która ukazała się nad polem bitwy zarówno polskim żołnierzom, jak i bolszewikom, zmuszając tych ostatnich do ucieczki.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest w Kościele już od V w, z początku jako święto Zaśnięcia Matki Bożej. Dogmat o wniebowzięciu Maryi ogłoszony został przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest w Kościele Katolickim świętem nakazanym, tzn. tego dnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.

Exit mobile version