Jedyny klub heligonistów w Polsce działa w Zakliczynie!

36 1

Już ponad 30 heligonistów kształci się w Zakliczyńskim Klubie Małopolskich Heligonistów i Harmonistów Stowarzyszenia Klucz. Jest to jedyny taki klub na skalę całej Polski.

Prezes Tadeusz Malik przyznał na antenie Radia RDN, że tradycja gry na heligonkach w Zakliczynie jest już przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Instrumentem interesują się nie tylko starsi, ale też młodzi mieszkańcy regionu.

– Po powstaniu klubu małopolskich heligonistów, teraz otworzyliśmy zespół młodych heligonistów, składających się z samych młodych, tam nie gra nikt dorosły, oni sami grają, sami śpiewają, czują się docenieni, to jest fenomen na ten region.

Heligonki przez laika mogą być mylone z akordeonem. Tadeusz Malik tłumaczy, że ten instrument tylko pozornie jest podobny.

 – Heligonka różni się faktycznie wszystkim oprócz miechu od akordeonu. Heligonka jest to instrument diatoniczny, pochodzi z Czech. W czasach zaborów przywędrowała do południa Polski, bardzo popularna jest na żywiecczyźnie.

Pierwsze wzmianki o heligonce pochodzą z czasów słynnego słowackiego zbójnika Juraja Janosika z Terchovej w masywie górskim Mała Fatra. Jeśli chodzi o gabaryty, heligonka jest mniejsza od klasycznego akordeonu. Zyskała dużą popularność wśród kapel góralskich i w muzyce ludowej.

Zakliczyn był kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Radia RDN.

Heligonki, fasola, czy słynne jarmarki – z czego dziś słynie Zakliczyn? – wakacyjna trasa RDN! [ZDJĘCIA]

Exit mobile version