Ciągle dużo wypadków na przejazdach kolejowych. 'Kierowcy myślą, że przejadą, a to się kończy jak się kończy’

rogatki

fot. zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

Ignorowanie czerwonego światła, niezastosowanie się do znaku STOP, omijanie zamkniętych półrogatek czy wjeżdżanie na przejazd w momencie opuszczania szlabanów. To najczęstsze przyczyny zdarzeń na przejazdach kolejowych – podaje Biuro Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych.

Niedawny wypadek w Zborowicach, gdzie samochód osobowy zderzył się z pociągiem, wywołał dyskusję na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

Tarnowianie, z którymi rozmawiał reporter RDN twierdzą, że przyczyną tragicznych zdarzeń jest często nieroztropność kierowców.

– Ludzie po prostu nie uważają, nawet jak są zapory to i tak je omijają, w jedną czy w drugą stronę. Myślą, że przejadą, a to się kończy jak się kończy. -Jeżeli są niestrzeżone i oznakowane krzyżami świętego Andrzeja to trzeba po prostu uważać, natomiast jeśli jest to przejazd strzeżony to trzeba jeszcze bardziej uważać, ponieważ ludzie lubią się mylić. – Może przejścia są słabo oznakowane.

Od początku 2022 roku w Polsce doszło do blisko stu wypadków z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych. Zginęło w nich 25 osób, a 14 było ciężko rannych.

Autor: Grzegorz Babło / Wydawca

Exit mobile version