Stary Sącz czci św. Kingę, w niedzielę główna uroczystość odpustowa

odpust sw kingi 07 2021048

W Starym Sączu kończy się nowenna, która jest przygotowaniem do odpustu ku czci św. Kingi. Była ona węgierską królewną, księżną krakowską i sandomierską, żoną Bolesława Wstydliwego a następnie zakonnicą w zakonie Świętej Klary, ufundowała klasztor klarysek w Starym Sączu.

'Ewangeliczne życie św. Kingi – drogą wewnętrznej wolności’- to hasło uroczystości, które odbywają się w sanktuarium.

– W taki sposób duchową sylwetkę św. Kingi scharakteryzował papież Jan Paweł II. Ujął jej życie w kategoriach wewnętrznej wolności i świadectwa, nie tylko umiłowania czystości, dziewiczego życia nawet w małżeństwie, ale również nienaruszalności małżeństwa, godności życia rodzinnego. Mamy do czynienia z kobietą pełną energii, która imponuje mocną wolą, ale jednocześnie jest pełna uczuciowości, która wyraża się w jej sposobie przeżywania wiary – mówi ks. Mirosław Łanoszka, kapelan sióstr klarysek i rektor kościoła klasztornego w Starym Sączu.

Niedziela, 24 lipca to odpust ku czci św. Kingi.

– To jest dzień odejścia św. Kingi z ziemskiego życia i przejścia do domu Ojca. Zmarła 24 lipca 1292 r. Chcemy przez jej wstawiennictwo wypraszać łaski dla naszej ojczyzny, diecezji, dla wszystkich pracujących i cierpiących, zmagających się z trudnościami.

W sobotę o 9.00 zostanie odprawiona Msza św. dla chorych i ich opiekunów. Będzie także udzielany sakrament namaszczenia chorych.

W niedzielę Msza św. w kaplicy św. Kingi będzie o 7.00, a o 9.00 przy ołtarzu polowym z udziałem księży rodaków i górników z Wieliczki.

O 11.00 suma pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża z udziałem górników z Bochni.

O 14.00 w liturgii wezmą udział członkowie Związku Podhalan a o 17.00 będzie Msza za żyjących i zmarłych dobrodziejów klasztoru w Starym Sączu.

Św. Kinga karmiła biedaków, opiekowała się kobietami, które spodziewały się dzieci, fundowała kościoły, osobiście angażowała się w sprawy sądowe, aby bronić sierot, wdów i ubogich. Wspierała także męża w podejmowaniu trudnych decyzji.

Święta Kinga w 1280 zrzekła się na rzecz klasztoru swoich sądeckich posiadłości: miasta Stary Sącz i 28 wsi i sama została klaryską. Jej grób znajduje się w klasztorze. Według tradycji św. Kindze

Exit mobile version