Rodzinnie spędzony czas z lokalnymi przysmakami i muzyką w tle w gminie Pleśna [ZDJĘCIA]

293648762 725533085221933 962741524924131359 n

Święto Owoców i Produktów Pszczelich w gm. Pleśna przyciągnęło prawdziwe tłumy! Do stoisk z miodami, ciastami, pierogami czy winami ustawiały się długie kolejki.

Mieszkańcy i goście z okolicznych miejscowości i gmin, którzy w niedzielne popołudnie odwiedzili ośrodek 'Relaks’ w Łowczówku, mogli degustować różne lokalne przysmaki. Jak przekonywali w rozmowie z reporterką RDN Małopolska, wystawcy mieli się czym pochwalić.

– Bardzo dobre rzeczy, ciasto i chleb ze smalcem. – Dużo lokalnych produktów. Najbardziej smakowały mi pierogi z bobem, które przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Lichwinie. – Ciasta, babeczki, bardzo dobre miody dają tu do degustacji, chlebek z czosnkiem i czosnkiem niedźwiedzim, także same pyszności. Przyjechaliśmy specjalnie zobaczyć coś fajnego. Strasznie dużo ludzi, ciężko się przebić do jakiegokolwiek stoiska. – Ludzi jest mnóstwo, ciężko się nawet rozejrzeć, bo wszędzie duże kolejki.

Z kolei wystawcy zapewniali, że wszystkie przysmaki zostały wykonane na bazie produktów z własnych upraw i ogródków.

– Ciasto borówkowo-jagodowe, drożdżówki z serkiem z jagodami, chlebuś wiejski pieczony ze smalczykiem, ogórek, rukola i miody. Mamy gospodarstwo agroturystyczne, opieramy się na produktach z własnego gospodarstwa. Do konkursu wystawiliśmy ekosmalczyki z bobu, z suszonymi pomidorkami i żurawiną, a drugi smalczyk z selera z cebulką i prażonym słonecznikiem – zachwalała Józefa Ciombor z Gospodarstwa Agroturystycznego z Ryglic.

Podczas święta owoców gm. Pleśna nie mogło zabraknąć też miodów. Swoje zbiory prezentował m.in. członek Koła Pszczelarzy w Tuchowie Zdzisław Karwat, u którego tradycja zbiorów miodów jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

– Miód głównie akacjowy z dodatkiem miodu malinowego, troszkę dorzuciły spadzi, bo jest przyciemniony, bo gdyby był wielokwiatowy, to byłby jasny. Ostatni miód, który stoi na stoliku, to spadziowo-lipowy, wszystko mieszają pszczoły. Był miód nektarowo-lipowy i w tym pokazała się spadź, bo pszczoły nosiły i nektar z kwiatu lipy i nosiły spadź z jodły.

Organizatorzy XIX edycji Święta Owoców i Produktów Pszczelich zadbali też o muzykę. Na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne, m.in. Świerczkowiacy, byli też goście z Węgier. Gwiazdą wieczoru był zespół Future Folk. Całość zakończyła zabawa taneczna.

Radio RDN Małopolska patronowało wydarzeniu.

Exit mobile version