Wspomnienie pustelników św. Andrzeja Świerada i Benedykta

parafia tropie kosciol

Kościół katolicki obchodzi w środę (13.07) wspomnienie dwóch pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. Święci przed laty osiedli na Ziemi Sądeckiej i nauczali tutaj o Bogu. Kult obu pustelników związany jest z Tropiem, gdzie w malowniczej scenerii stoi kościół pod ich wezwaniem.

Święci żyli w ubóstwie i odosobnieniu, a codzienność wypełniali pracą i umartwieniami. – Chociaż ich styl życia może się wydawać mało popularny, to także dziś mają coś do przekazania współczesnym ludziom – przekonuje ks. Andrzej Piórek, proboszcz parafii w Tropiu.

Pokazują nam ten właściwy kierunek. Żyją na ziemi, pośród ludzi, więc nie tylko modlitwa i oderwanie się, ale i służba ludziom. Świerad głosi Ewangelię, uczy o Jezusie, który jest jedynym zbawicielem człowieka. Byli skierowani ku niebu, ale żyli na ziemi i to mocno po niej stąpając – mówi kustosz sanktuarium w Tropiu.

Św. Andrzej Świerad uznawany jest za jednego z największych ascetów w historii Kościoła. Kult świętego rozwinął się na Węgrzech, Słowacji i w Polsce. Jest też pierwszym kanonizowanym Polakiem, którego wspominamy 13 lipca tak samo, jak św. Benedykta, który był uczniem Świerada.

Z regionem sądeckim związany jest też św. Just, który osiadł na jednym z tęgoborskich wzgórz. Dzięki pustelni, jaką tutaj stworzył, miejscowość przyjęła imię tego świętego.

Exit mobile version