„Świat bez Boga nie ma przyszłości” – zakończył się Wielki Odpust Tuchowski

11 1 6

Ludzie pracy, przedsiębiorcy i pracodawcy, ale także bezrobotni oraz motocykliści, kierowcy i rowerzyści pielgrzymowali do tuchowskiego sanktuarium w niedzielę 10 lipca, w ostatni dzień odpustu.

Przebiegał on pod hasłem: „Poszanowanie prawa Bożego drogą do pokoju”. Sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. Adam Kokoszka. Przybyli na nią ludzie pracy, osoby pracujące za granicą, bezrobotni oraz przedsiębiorcy i pracodawcy.

Ks. Kokoszka w homilii podkreślił, że świat bez Boga nie ma przyszłości, a rządzący, którzy nie respektują prawa Bożego, stają się złoczyńcami. Odrzucenie chrześcijaństwa skutkuje narodzinami kultury śmierci. Kaznodzieja przypomniał również, że godność ludzkiej pracy jest ważną wartością chrześcijańską, a Maryja, która była małżonką rzemieślnika, znała sens i wartość pracy. Przypomniał także, że głównym motywem pracy nie może być zdobywanie pieniędzy, choć każdemu należy się stosowna i sprawiedliwa zapłata za jego pracę. Nie może być też miejsca na wyzysk. Niedziela powinna być wolna od pracy, gdyż jest dniem Bożym i służy duchowemu rozwojowi człowieka. Ks. Kokoszka zaznaczył też, że bezrobocie nigdy nie jest anonimowe, zawsze ma dramatyczną twarz konkretnego człowieka. Na koniec dodał, że jeśli do naszej pracy zaprosimy Boga, taka praca wyda piękne owoce.

Na Mszę św. o godz. 15.00 przybyli motocykliści, kierowcy i rowerzyści. Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. Adam Bezak, który powiedział, że każdy kierowca zna uczucie zgubienia drogi. Takie poczucie zagubionej drogi jest także istotą naszej wędrówki przez życie, nie wiemy dokąd zmierzamy, jednak u jej końca czeka na nas Jezus. Podkreślił również, że sama wiara w Opatrzność nie wystarczy, aby dojść do celu. Potrzeba jeszcze dobrych uczynków. Siłę do tego daje Eucharystia, która „ładuje nasze duchowe akumulatory”.

O godzinie 18:30 odprawiona została Eucharystia na zakończenie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego w intencji wszystkich dobroczyńców klasztoru i sanktuarium. Głównym celebransem był biskup o. Marek Piątek CSsR, a homilię wygłosił o. Witold Radowski CSsR, przełożony domu zakonnego w Tuchowie.

Zaczął przypomnieniem, że cały świat i każdy z nas potrzebuje pokoju. Mamy go szukać w przykazaniach Boga. Ostrzegał, jednak, aby przykazań nie traktować wybiórczo. Chcemy, by Bóg zaspokajał nasze potrzeby i zachcianki, a to Jezus jest tym, który ma kształtować nasze życie. Jezus jest jedyną drogą do zbawienia. Na końcu kaznodzieja postawił za wzór Maryję, która pozostała wierna do końca. W niej odnajdujemy przykład wierności Słowu i wypełnianiu Bożego prawa. Zachęcił, by za nią podążać. Na koniec kaznodzieja wskazał na Maryję jako wzór wierności Słowu i wypełnianiu Bożego prawa.

Kwadranse powołaniowe, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Drogę Krzyżową prowadzili klerycy z Wyższego Seminarium Duchowego w Tuchowie.

Na zakończenie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego 2022, w ramach ostatniego już Wieczoru Maryjnego, odbył się koncert Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej, która zagrała nie tylko pieśni maryjne, ale także popularne przeboje muzyki filmowej.

Exit mobile version