Uczniowie z regionu przygotowali kartki dla żołnierzy strzegących granic

266279888 1840015536194256 141239022599225336 n

Niemal 700 pocztówek, kartek świątecznych i laurek przygotowali uczniowie z regionu tarnowskiego dla żołnierzy, którzy strzegą polskich granic na wschodzie kraju.

W akcji koordynowanej przez stowarzyszenie Tarnów Pierwsze Niepodległe, wzięło udział 10 szkół z regionu tarnowskiego.

– Mile nas zaskoczyło ich zaangażowanie, bo spodziewaliśmy się, że jednak będzie mniejsza chęć do pracy, natomiast szkoły, z którymi nawiązaliśmy kontakt były bardzo chętne do współpracy. Uczniowie mieli bardzo pozytywne podejście do tematu. Myślę, że jest to wyraz autentycznego i głębokiego patriotyzmu, gdzie młodzież i nauczyciele wspaniale wywiązali się ze swojego zadania. – to wiceprezes stowarzyszenia Filip Pinas.

 

Radosław Potępa ze stowarzyszenia Pierwsze Niepodległe podkreśla, że dzięki takim akcjom młodzież m.in. nabywa szacunku do służb mundurowych.

– Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję organizowaną przez Fundację im. Witolda Pileckiego ze Szczecina. Stwierdziliśmy, że trzeba wziąć udział w akcji, bo to jest forma patriotyzmu, a nasze stowarzyszenie ma na celu promowanie wartości patriotycznych. Tworzenie kartek dla żołnierzy jest moim zdaniem świetną formą, by od najmłodszych lat uczyć dzieci szacunku dla munduru.

Głównym motywem kartek są zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Jak jednak przedstawiają organizatorzy, forma i temat prac były dowolne.

– W żaden sposób nie narzucaliśmy uczniom, co mają przedstawiać ich prace. Natomiast w ogólnym założeniu miały być kartki, które wyrażają podziękowania dla żołnierzy stacjonujących na granicy. Większość szkół zrobiła to w formie kartki świątecznej. Wyszło to bardzo dobrze, ponieważ prawdopodobnie żołnierze dostaną je tuż przed świętami – dodaje Radosław Potępa.

Jak mówią koordynatorzy akcji w Tarnowie, kartki mają być dla żołnierzy przedświąteczną niespodzianką.

– To będzie forma niespodzianki dla żołnierzy. Kartki zostaną przekazane bezpośrednio do jednostek, z których żołnierze są oddelegowani na wschodnią granicę, szczególnie na odcinku północnej Polski, gdzie ich zaangażowanie jest największe. To są trudne tereny, gdzie nie ma rzek, nie ma granic terenowych i żołnierze mogą odczuwać trudy oddalenia od domu i przebywania na tym terenie – przedstawia Filip Pinas.

Prace wykonane przez uczniów z regionu tarnowskiego zostaną bezpośrednio przekazane do ogólnopolskiego koordynatora akcji, który następnie rozdzieli je na poszczególne jednostki.

Exit mobile version