Przy Głogowej w Mościcach wiosną zakwitną głogi. Wszystko z myślą o pszczołach

IMG 20211127 105137

Miododajne głogi to pomoc dla owadów zapylających, w tym m.in. pszczół.

Tarnów włączył się w ten sposób w projekt 'Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku’.

Szukaliśmy miejsca, które będzie atrakcyjne z punktu widzenia turystycznego. Wpadliśmy na pomysł, że przy ulicy Głogowej, czyli w tej historycznej części Mościc, w obszarze zabytkowym, bo ulica jest na osi Willa Kwiatkowskiego – główny budynek Zakładów Azotowych, brakuje głogów. A ponieważ głogi również służą owadom zapylającym, korzystają z nich pszczoły, zdecydowaliśmy, żeby zakupić pięć głogów i posadzić przy ul. Głogowej – mówi prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej Marcin Pałach.

 

Sadzenie głogów przy Głogowej odbyło się w ramach projektu 'Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021” realizowanego przez Tarnowską Organizację Turystyczną.

Jak podkreśla Marcin Pałach, jest to projekt, który ma promować turystykę i ekologię w regionie.

Tarnowska organizacja Turystyczna otrzymała w tym roku po raz drugi dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego z projektu 'Małopolska Pszczoła’. I wymyśliliśmy taki projekt 'Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku’. Głównym zamierzeniem była promocja pasiek edukacyjnych, miejsc, które związane są z pszczołami, z pszczelarstwem, a przyjmują gości, dzieci, turystów. 

W Internecie dostępna jest już mapka, na której umieszczono pszczelarskie gospodarstwa subregionu tarnowskiego (powiaty brzeski, dąbrowski, tarnowski i miasto Tarnów), tworzące Miodowy Szlak. W planach jest następna edycja mapy, poszerzona o kolejne pasieki.

 

Exit mobile version