Nie będzie zgody na naukę fotografii w ZST? Miasto: – Mamy za mało młodzieży, żeby klasy się powielały

TAD 4669

Czy to koniec z nauką fotografii w tarnowskim Zespole Szkół Technicznych? Wszystko wskazuje na to, że miasto nie wyrazi zgody na rekrutację do klasy o profilu 'fotografia i multimedia’. Urząd tłumaczy, że takie kierunki są w innych szkołach. ZST chce, by uczniowie mieli wybór.

Dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Bogumiła Porębska, w rozmowie z Radiem RDN Małopolska tłumaczy, że miasto chce, aby szkoły nie powielały się w nauce tych samych kierunków, a, jak zauważa, zawód fotografii istnieje już od kilkunastu lat w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika.

– Mamy za mało młodzieży, żeby zapewnić jedną, drugą, czy piątą klasę, które się powielają. Szkoła powinna mieć charakter, ZST ma swój ustalony, bardzo dobry charakter polegający na chemii, którą nie do końca udaje nam się otworzyć no i bardziej inżynieryjne, natomiast Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych jest to szkoła, która idzie w taką stylistykę, próbujemy otworzyć fototechnikę, kierunek dotyczący stron internetowych. Więc trochę inny charakter.

Szkoły w Mościcach jednak taka argumentacja jednak nie przekonuje.

– Kilka szkół kształci w tych samych kierunkach. Technik elektryk, elektronik, czy informatyk. Te kierunki się powielają, więc uważamy, że nie ma żadnych przeszkód, żebyśmy mieli w naszej szkole w dalszym ciągu w ofercie ten kierunek 'fotografii i mulitmediów’ i niech młodzież wybierze. Jeśli będzie chciała przyjść do nas, to przyjdzie do nas, natomiast jeśli wybierze inną szkołę, to nie będziemy mieli pretensji – mówi wicedyrektor szkoły.

Dorota Lis zwraca uwagę, że oprócz wykwalifikowanej kadry pedagogicznej młodzież ma możliwość wystawiania swoich prac szerszemu gronu odbiorców. Za przykład podaje tutaj wystawę 'Mistrz i uczeń’, która obecnie jest dostępna w Centrum Sztuki Mościce.

– Chcemy przypomnieć, że kształcimy od ponad 10 lat w tym kierunku, że mamy świetną kadrę pedagogiczną, wyjątkową. Pracuje u nas pan Tadeusz Koniarz, znany nie tylko w Tarnowie, ale i całej Polsce, Piotr Bernacki, Dariusz Kobylański. Jesteśmy pod tym względem bardzo uprzywilejowani, ponieważ naprawdę, na rzadko którym kierunku mamy tak wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną.

Dyrektor Wydziału Edukacji w tarnowskim magistracie podkreśla, że ostateczna decyzja czy kierunek będzie kontynuowany w następnym roku szkolnym zostanie podjęta po uchwaleniu nowego budżetu.

W wypadku likwidacji kierunku, jak mówi Bogumiła Porębska, sprzęt fotograficzny zgromadzony w mościckiej szkole zostanie przeniesiony do innych placówek edukacyjnych, np. Pałacu Młodzieży.

Exit mobile version