Miasto Tarnów i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej wspólnie będą pozyskiwać fundusze na remont Bimy

263034968 442884150688448 7653712850009588731 n

Bima to pozostałość po najstarszej murowanej synagodze tarnowskiej.

Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela i prezes Komitetu opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Adam Bartosz, podpisali list intencyjny ws. podjęcia wspólnych działań w celu zebrania funduszy na przeprowadzenie renowacji Bimy Starej Synagogi w Tarnowie.

Prezydent Roman Ciepiela mówi, że dbanie o to miejsce jest obowiązkiem całej społeczności tarnowskiej.

– Jednym z najcenniejszych zabytków naszego miasta jest pozostałość po synagodze, Bima, która od lat jest również charakterystyczną częścią starego miasta, ale jest też takim smutnym świadkiem naszej historii. Naszym obowiązkiem, moim obowiązkiem, całej społeczności miasta Tarnowa, jest zadbanie o tę część już objętą nadzorem konserwatorskim i stanowiącą pomnik historii. Cieszę się, że doszło do takiego porozumienia.

Jak podkreśla prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej Adam Bartosz, renowacja zabytkowej Bimy jest ważna nie tylko z punktu widzenia historii Tarnowa. W tym regionie jest to pozostałość unikatowego zabytku.

– Z punktu widzenia historii architektury, ta Bima jest pozostałością synagogi, która była zbudowana w pewnym architektonicznym stylu, wypracowanym na terenach Kresów Wschodnich, na Podolu. Ten typ tzw. dziewięciopolowej budowli ekspandował w kierunku zachodnim i najdalej na zachód wysunięta synagogą dziewięciopolową była synagoga tarnowska. Ratusz tarnowski, Mauzoleum Bema i Bima, to są takie symbole architektoniczne Tarnowa.

Bima w synagodze była jej centralnym miejscem, podwyższeniem, na którym stal pulpit, z którego odczytywano świętą księgę Tory.

Jak powiedział Adam Bartosz, koszt renowacji zabytkowej Bimy ma wynieść ok. 320 tys. zł. Remont ma obejmować nie tylko odnowienie i zabezpieczenie zabytku, ale także zagospodarowanie jego otoczenia. W planach jest m.in. Gaj Sprawiedliwych, mural i zaplecze edukacyjne. Pieniądze na realizację tego projektu mają pochodzić z funduszu miasta, dotacji Ministerstwa Kultury i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz środków zebranych przez Komitet.

Exit mobile version