Kiedy sięgać po napój izotoniczny, a kiedy po napój energetyczny?

20211129092204 pexels photo 4719939.jpeg

Wśród wielu dostępnych w sklepach napojów znajdziemy napoje izotoniczne i energetyczne. Jak działają na nasz organizm i dla kogo ich zakup to dobra propozycja?

Zdarza się, że pojęcia „izotonik” i „energetyki” używa się zamiennie, ale są to dwa zupełnie inne produkty. Różnią się zarówno pod względem składu i działania, jak i sytuacji, w jakich się je pije. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Izotonik – co to jest i jak działa?

Podstawowym składnikiem napojów izotonicznych jest woda. Poza nią w składzie są elektrolity i sole mineralne w takiej ilości, aby napój miał stężenie zbliżone do naszych płynów ustrojowych, co nie jest przypadkowe. Zadaniem izotonika jest szybkie nawodnienie organizmu. Ze względu na stężenie płynu może on się szybciej wchłaniać niż zwykła woda. Zdarza się, że napoje izotonicznezawierają również witaminy, co sprzyja naszemu zdrowiu. Musimy natomiast uważać na te, których skład jest podejrzanie długi. Najpewniej nie brakuje na liście barwników i konserwantów.

A czym jest napój energetyczny?

W przeciwieństwie do izotoników, napoje energetyczne nie nawadniają dobrze. Mało tego, w nadmiarze mogą przyczynić się do odwodnienia. Jakie jest więc ich zadanie? Przede wszystkim mają szybko dostarczyć energii. W ich składzie znajduje się kofeina, guarana, cukier i inne związki wykazujące właściwości pobudzające. Spożycie takiego napoju daje szybszy efekt niż filiżanka kawy. Tak jak w poprzednim przypadku, nie sięgamy po przypadkowy napój, a ten dobrego producenta, który dba o starannie skomponowany skład. Warto wypróbować na przykład napoje energetyczne OSHEEMiędzy napojem izotonicznym i energetycznym jest jeszcze jedna różnica. Od izotoników nie można się uzależnić, a od energetyków już tak i o tym musimy pamiętać.

Kiedy izotonik, a kiedy energetyk?

Po napoje izotoniczne sięgamy wtedy, kiedy jesteśmy narażeni na odwodnienie. Ma to miejsce podczas intensywnego treningu, gdy nasz organizm się poci. To dlatego napoje tego typu kojarzymy głównie ze sportowcami, ale nie są one tylko dla nich. Wskazaniem do izotonika jest także praca fizyczna, letnie upały, grypa żołądkowa lub kac. Dzięki izotonikowi łatwiej będzie przywrócić optymalny poziom wody w organizmie. Patrząc na szerokie zastosowanie napojów izotonicznych, łatwo możemy dojść do wniosku, że zawsze powinniśmy jakiś w zapasie mieć.

Z kolei napój energetyczny sprawdzi się w sytuacjach, kiedy jesteśmy zmęczeni, a musimy zmobilizować się do wysiłku intelektualnego. Z energetyków korzystają zawodowi kierowcy, zwłaszcza ci jeżdżący nocą. Muszą przezwyciężyć zmęczenie i skupić się na drodze. Jest to też dobra propozycja dla studentów chcących zwiększyć swoją koncentrację podczas nauki do sesji. Napój warto też wziąć pod uwagę, jeśli czeka nas ważny projekt i musimy się na nim maksymalnie skupić. Jeśli po napoje energetyczne będziemy sięgać sporadycznie i w uzasadnionych przypadkach, to nie musimy się obawiać, że nas uzależnią, a niejednokrotnie mogą okazać się nieocenionym wsparciem.

Exit mobile version