Młodzi Małopolanie propagowali ekologię [ZDJĘCIA]

ekoszkola

Młodzi Małopolanie propagowali ekologię

44 szkół i przedszkoli z 13 powiatów z Małopolski wzięło udział w trzynastym 'Wojewódzkim Projekcie Ekologiczny – Ekoszkoła, Ekoprzedszkole 2021′, by wspólnie rozmawiać o ekologii i propagować proekologiczne postawy.

Jak przyznają organizatorzy, choć pandemia spowodowała, że mniej było chętnych niż jeszcze w poprzednich latach, to liczba uczestników i tak jest spora.

– Ten projekt ma już swoją długą tradycję i piękne efekty. Uczniowie zdobywają wiele nowych kompetencji – nie tylko ekologicznych, ale przede wszystkim uczą się poszanowania środowiska naturalnego i zdobywają wiedzę, która wynika z obcowania z przyrodą. To właśnie jest ta droga, o którą w edukacji chodzi. Dziękuję pomysłodawcom, organizatorom, sponsorom i wszystkim tym, dzięki którym ten konkurs może się co roku odbywać. Podsumowujemy dziś duże zadanie, które kosztowało mnóstwo pracy. Gratuluję jego realizacji – mówiła do zebranych Halina Cimer, małopolska wicekurator oświaty.

Jak mówiła dyrektor Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dolnym Cecylia Czaja, udział w projekcie kształtuje aktywną postawę i kulturę ekologiczną wśród młodzieży oraz inspiruje do samodzielnej pracy.

Celem konkursu jest pogłębianie wiadomości przyrodniczo-ekologicznych, świadomości ekologicznej, pobudzanie wrażliwości na piękno środowiska naturalnego oraz zachęcenie do poznawania cennych okazów roślin i zwierząt miejscowości, z których pochodzą.

Tytuł Ekoprzedszkola 2021 zdobyło Samorządowe Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 104 w Krakowie. Z kolei laureatem wśród szkół została Publiczna Szkoła Podstawowa w Mokrzyskach i to ją można tytułować mianem Ekoszkołą 2021.

W tym roku projekt składał się z pięciu rund. W pierwszej z nich uczestnicy zmierzyli się z testem wiedzy. Pytania dotyczyły ekologii i ochrony przyrody z uwzględnieniem dwóch parków krajobrazowych: Pasma Brzanki i Dolinek Krakowskich. W tej konkurencji najlepsze okazały się dwie szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa w Mokrzyskach oraz Szkoła Podstawowa w Ratułowie.

W czasie drugiej rundy szkoły przygotowały film przedstawiający proces powstania ekologicznej pracy wykonanej z surowców wtórnych potocznie uznawanych za odpady. Jury najbardziej spodobała się produkcja Szkoły Podstawowej w Przegini.

Trzeci etap obejmował prezentacje multimedialne szkół z przebiegu ich działań ekologicznych. W tej kategorii bezkonkurencyjna okazała się Szkoła Podstawowa w Ostrowie.

W IV etapie uczestnicy musieli wykonać album fotograficzny oraz zielnik prezentujący okazy roślin, specyficznych dla danej miejscowości i gminy. Jury najbardziej spodobały się prace Publicznej Szkoły Podstawowej w Chronowie.

W ostatnim, piątym, etapie, który był przeznaczony dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych z klas 1-3, uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną na temat działań ekologicznych i zdrowotnych. Najlepsi w tej konkurencji okazali się: Samorządowe Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 104 w Krakowie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Mokrzyskach.

Konkurs już po raz drugi realizowany był z projektu złożonego do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Finansowo wsparły je także samorządy gminy Borzęcin i powiatu brzeskiego, a rzeczowo: wojewoda małopolski, wicemarszałek województwa oraz starosta tarnowski.

Exit mobile version