Tarnowianie wyrazili 'tak’ dla naprotechnologii. Czy jednak uchwała ma szanse wejść w życie?

napro

Ponad 1 300 tarnowian podpisało się pod projektem związanym z leczeniem przyczyn niepłodności metodą naprotechnologii dla mieszkańców miasta. Jednak inicjatorzy projektu muszą się zmagać z kilkoma problemami.

Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Stanisław Klimek nie ukrywa zadowolenia z wyników zbiórki.

– Chciałbym bardzo podziękować całemu zespołowi, który się zaangażował, pełnomocnikom komitetu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, a zwłaszcza wszystkim tym, którzy zbierali podpisy. Bardzo szybko udało nam się uzbierać 1 356 podpisów. Osobne podziękowania należą się także tym osobom, które zdecydowały się nam zaufać i podpisały się pod naszym projektem.

Społecznicy zaangażowani w projekt teraz czekają na opinię przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa.

– Podpisy wraz z projektem zostały złożone i aktualnie czekamy na formalną odpowiedź od pana przewodniczącego Rady Miasta. Mogę powiedzieć, że już schodzą do nas pierwsze uwagi dotyczące projektu – mówi instruktor i edukator modelu Creighton Agnieszka Juszczyk.

Nie wiadomo jednak, czy projekt w ogóle pojawi się na sesji Rady i wejdzie w życie. Jak mówią organizatorzy, pojawiło się kilka problemów.

– Nie jestem pewna, czy jesteśmy w stanie pogodzić formalne oczekiwania ze strony urzędu z tym, żeby to był dalej projekt dotyczący naprotechnologii dlatego, że nie uda nam się w tym projekcie spełnić pewnych wytycznych rządowego programu – dodaje Agnieszka Juszczyk.

Mimo niepewności, radny Stanisław Klimek pozostaje optymistą i cieszy się z tego, że o projekcie usłyszało wiele osób.

– Nie wiemy jaki będzie efekt końcowy, ale śmiało można powiedzieć, że przegranych tutaj nie ma. Bardzo dużo osób się dowiedziało, co to jest naprotechnologia oraz jak można pomóc młodym małżeństwom, aby mieli dzieci. I to jest duży sukces. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni i obiecuję, że będziemy w tej sprawie dalej działać.

Komitet proponuje, by na dofinansowanie leczenia niepłodności metodą naprotechnologii została przeznaczona kwota 275 tysięcy złotych w latach 2022-2025.

Maksymalna kwota refinansowania kosztów leczenia jednej pary miałaby wynosić 4000 złotych, przy czym pozostałe koszty leczenia i zakupu leków pacjenci poniosą we własnym zakresie.

Program wsparcia leczenia niepłodności tą metodą miałby objąć 60 par, pozostających przynajmniej od 2 lat w sformalizowanym związku małżeńskim i przynajmniej jeden z małżonków jest zameldowany na terenie Tarnowa od 2 lat, jeśli ukończyli 25. rok życia i nie przekroczyli 45. roku życia.

Exit mobile version