Radni Nowego Sącza chcą jednoczyć się ze służbami mundurowymi na granicy białoruskiej

mularczyk001

Uchwała, jaką proponują, ma być oznaką poparcia i solidarności z pogranicznikami, wojskiem i policją, którzy działają na granicy Polski z Białorusią. Dziś przewodnicząca rady Iwona Mularczyk, poinformowała, że grupa radnych przygotowała projekt, który jej zdaniem może połączyć wszystkie strony polityczne w mieście.

Jeszcze tydzień temu trudno było oszacować liczbę imigrantów, którzy znajdowali się na polskiej granicy z Białorusią. Teraz podaje się, że może to być nawet kilka tysięcy osób, które chcą nielegalnie przedostać się na terytorium Polski. Także ten rosnący w siłę napór na polskich funkcjonariuszy stał się impulsem dla sądeckich radnych do pokazania solidarności ze służbami, które bronią granicy.

Pragniemy w tym oświadczeniu zdecydowanie potępić wykorzystanie kobiet, dzieci i mężczyzn dla tego hybrydowego ataku, który ma za zadanie naruszyć integralność wschodniej granicy Polski, ale też Unii Europejskiej. Ten projekt uchwały przygotowaliśmy jako grupa radnych, ale mamy nadzieje, że pod nim podpiszą się wszyscy radni Nowego Sącza – mówiła dziś przy Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu, przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk.

Inicjatywę wspierali dziś też parlamentarzyści z Sądecczyzny. – Nie wątpię, że razem z nami są dziesiątki tysięcy wyborców z naszego okręgu. Rzecz niezmiernie ważna, aby w tych trudnych chwilach udzielić im moralnego wsparcia. My jesteśmy razem z nimi – mówił poseł Jan Duda.

Z kolei poseł Arkadiusz Mularczyk podkreślał, że sytuacja na granicy się zaostrza. – Sytuacja na granicy jest sytuacja, która będzie eskalowała. Nie mamy do tego wątpliwości, że kryzys, który wywołał Łukaszenka, jest związany z sankcjami, który jego reżim przyjął w wyniku wcześniejszych sfałszowanych wyborów. Nie mamy wątpliwości, że za jego plecami stoi Putin. Jesteśmy na początku drabiny eskalacyjnej i mamy świadomość, że ta prawa może eskalować dalej – dodaje.

O zachowanie jedności apelował też poseł Patryk Wicher. – Dzień po naszym narodowym Święcie Niepodległości, kiedy razem ponad podziałami byliśmy na mszach świętych, pochodach i różnego rodzaju uroczystościach pokazywaliśmy, że jesteśmy jednością. Pokazaliśmy też, że czcimy naszych ojców założycieli, którym jesteśmy wdzięczni za przelaną krew. Dziś mamy tę odwagę bronić naszego domu, którym jest Polska, niezależnie od poglądów i opcji politycznej – podkreślał.

Uchwała będzie miała charakter oświadczenia. Projekt uchwały ma znaleźć się w porządku obrad najbliższej sesji – 23 listopada.

Exit mobile version