Tarnowskie Zakłady Mechaniczne są w czołówce wśród największych koncernów zbrojeniowych w Polsce

henryk labedz

Antydronowe systemy wojskowe, lekkie moździerze, czy autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia 'Perun’ – m.in. dzięki tym produktom o Zakładach Mechanicznych ostatnio jest coraz głośniej na arenie krajowej i nie tylko.

Jak mówił w programie 'Słowo za Słowo’ prezes Zakładach Mechanicznych w Tarnowie Henryk Łabędź, jednym z flagowych produktów tarnowskich zakładów zbrojeniowych są lekkie moździerze, które od 2017 roku są na wyposażeniu m.in. Wojsk Obrony Terytorialnej.

– To jest nasze wielkie osiągnięcie, ponieważ do 2017 roku do wyposażenia były dostarczane czeskie 'Antosy’, ale my wygraliśmy i mamy europejski certyfikat potwierdzający autentyczność i niezawodność tego produktu. W tym roku dostarczyliśmy już 294 sztuki, pozostało nam jeszcze 132 sztuki do zrobienia w tej umowie. Oddajemy przed terminem. Te moździerze są bardzo skuteczne i z tego co wiem, różne rodzaje wojsk zabiegają o to, by być wyposażony w sprzęt, który dostarczamy.

Tarnowskie przedsiębiorstwo obecnie prowadzi prace nad dolotem moździerzy do ponad 3 km.

Jak mówi prezes Zakładów Mechanicznych, silna pozycja na rynku polskim pozwoliła otworzyć się z dostawami m.in. na rynki azjatyckie czy afrykańskie.

– Interesują nas rynki, które są otwarte na całkowite przejęcie naszego produktu, np. Afryka, ale oczywiście nie we wszystkich krajach. Geografia gospodarcza świata jest podzielona na strefy wpływów USA i Rosji. Nie walczymy tam, gdzie jesteśmy od razu na straconej pozycji, chociaż nie rezygnujemy. Są kraje, gdzie była strefa wpływu rosyjska, a mimo to zaczynaliśmy dostarczać broń. Wykorzystując to, że nasze produkty zostały zakupione przez polską armię, odpowiedzieliśmy pozytywnie na apel inwestorów zagranicznych, którzy pytali wprost: 'czy nasza broń jest na wyposażeniu polskiej armii?’. I nawet zawarcie kontraktu na 5 czy 10 karabinów powodowało zainteresowanie tych inwestorów zagranicznych.

Roczny przychód Zakładów Mechanicznych w Tarnowie oscyluje w granicach 200 mln zł, z czego 50-60 proc. stanowią przychody z eksportu. Dzięki temu zajmują obecnie drugą pozycję w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Exit mobile version