Nowy Sącz: Teatr Robotniczy zakazuje używania swojego logo… Teatrowi Robotniczemu

248194167 373526837799986 8302233418605589017 n

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego, który działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu nie może używać logo teatru. Sprzeciwiają się temu członkowie grupy, którzy 2 lata temu odłączyli się od MOK-u.

Pismo w tej sprawie wpłynęło w poniedziałek (8.11) do miejskiej jednostki. Część aktorów i sympatyków teatru skupiona przy reżyserze Januszu Michaliku i działająca przy Małopolskim Centrum Kultury Sokół przypomina, że logo Teatru Robotniczego zostało opatentowane.

Co na to ratusz?

Nie zgadzamy się z działaniami, sprowadzającymi stuletni teatr do znaku towarowego – komentuje Magdalena Majka, zastępca prezydenta Nowego Sącza.

Teatr Robotniczy nie jest instytucją. To złe słowo. Teatr Robotniczy nie miał nigdy zinstytucjonalizowanej formy działania. Zawsze funkcjonował jako amatorska grupa, działająca przy Domu Kultury Kolejarza, a później przy Miejskim Ośrodku Kultury – wyjaśniła.

Obie strony konfliktu na razie wykluczają wspólne działania w ramach rozpoczętych obchodów 100-lecia teatru, których kulminacja przypada na przyszły rok.

Tymczasem Rada Artystyczna Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu (tego działającego przy MCK Sokół), przysłała do naszej redakcji oświadczenie zatytułowane: „Teatr jest tylko jeden”.

Czytamy w nim między innymi: „W związku z nagminnym wykorzystywaniem przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu do swoich akcji promocyjnych nazwy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, apelujemy o zaprzestanie tych rażąco naruszających prawo oraz honor naszej artystycznej społeczności działań (…)”.

Oświadczenie zostało podpisane w imieniu 130 osób związanych z teatrem, w tym aktorów i reżyserów. Autorzy tekstu nawiązują też do kulisów odejścia Teatru Robotniczego ze struktur Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu po zmianie władzy w sądeckim ratuszu w 2018 roku.

Całe oświadczenie można zobaczyć tutaj.

Exit mobile version