Wynalazł telewizję i kamizelkę kuloodporną. Rok 2022 Rokiem Jana Szczepanika w Tarnowie

szczepanik

Tarnowscy radni jednogłośnie zdecydowali, że 2022 rok zostanie ustanowiony w Tarnowie Rokiem Jana Szczepanika. W przyszłym roku przypada 150. rocznica urodzin genialnego wynalazcy. Trwają już przygotowania do przyszłorocznych obchodów.

'Dorobek wszechstronnego, konstruktora zasługuje na przypomnienie oraz rozpowszechnienie, aby jego postać była inspiracją dla współczesnych’ – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Jak mówi Maria Zawada-Bilik z tarnowskiego magistratu, postać Jana Szczepanika powinna być przypominana kolejnym pokoleniom tarnowian.

– To wyjątkowa postać, wyjątkowa osobowość, która dała Polsce jak i światu wiele patentów, wiele wynalazków. Stąd pomysł, by w sposób szczególny upamiętnić tę postać, którą można nazywać wzorcem do naśladowania, idolem dla młodych. Teraz tak dużo mówi się o start-upach, o pomysłach na firmy czy wynalazki. On był prekursorem czegoś takiego. Zawsze dążył do realizacji tych pomysłów.

Jan Szczepanik nazywany polskim Edisonem jest autorem ponad 50 wynalazków z różnych dziedzin oraz kilkuset patentów. Swoje pracownie posiadał w Tarnowie, Berlinie, Wiedniu i Dreźnie.

O jego wynalazkach pisała prasa w całej Europie. Jest twórcą telewizora, barwnej fotografii czy tkaniny kuloodpornej.

Wynalazca jest dobrze znany tarnowianom, którzy z entuzjazmem przyjęli pomysł uhonorowania 'tarnowskiego Edisona’ w tak wyjątkowy sposób.

– Jak najbardziej. To jest człowiek, który się zasłużył dla miasta i dla kultury, architektury – bardzo dobry pomysł, by więcej ludzi się o nim dowiedziało. Trzeba takie postaci wyeksponować. – Ludzie powinni wiedzieć o ludziach, którzy zrobili coś dla danego terenu. – Uważam, że świetny pomysł. Jest szkoła nazwana jego imieniem. Zasłużył się nie tylko dla Tarnowa. – Myślimy, że to dobry ruch. Trzeba dzięki Szczepanikowi pokazywać Tarnów.

W związku z przygotowaniami do Roku Szczepanika powstał specjalny komitet organizacyjny. W jego skład wchodzą m.in. samorządowcy, przedstawiciele szkół, instytucji i społecznicy z Tarnowa, ale także z Krosna, skąd pochodził wybitny wynalazca i naukowiec.

Jan Szczepanik spoczywa na Cmentarzu Starym w Tarnowie.

Exit mobile version