’Squid Game’ może zaszkodzić! Tarnowska psycholog zabiera głos i przestrzega przed popularnym koreańskim serialem

Squit Game

– Film może zaszkodzić rozwojowi społecznemu i emocjonalnemu młodych widzów oraz zachęcać ich do działań przemocowych – powiedziała w rozmowie z RDN psycholog Magdalena Mól, kierownik tarnowskiego Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, działającego przy ZPS.

W ocenie Magdaleny Mól, serial, który bije rekordy popularności nie powinien być oglądany przez dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia.

– Oczywiście serial sam w sobie nie jest zły, chodzi tutaj o to jaka grupa wiekowa go ogląda. Natomiast to co mnie niepokoi jako psychologa dziecięcego to fakt, że coraz młodsze dzieci, również u mnie w gabinecie z dużą fascynacją opowiadają o tym serialu. Pamiętajmy, że wyobraźnia i możliwości percepcyjne nie są tak rozwinięte. Za przegraną w serialu bohater ginie. Treści typu pobieranie organów od zawodnika, który nie zginął podczas tej egzekucji nie jest formułą, która byłaby odpowiednia dla tak małych dzieci.

Psycholog i psychoterapeuta podkreśla, że ważna jest kontrola rodzicielska nad tym co ogląda dziecko w sieci, bo dzieci nie są świadome pełni kontekstu przedstawianych scen i odczytują obrazy w inny sposób niż dorośli.

– Z tego miejsca prosiłabym rodziców o kontrolę nad tym co oglądają nasze dzieci i z czym się stykają. Tutaj chodzi również o Tik-Toka. Nieraz dzieci jeśli nawet nie oglądały serialu to na tej platformie są dostępne pewne treści, przekazy są zawierane przez inne dzieci. Później przenosi się to do szkoły. Dzieci sobie to pokazują, rozmawiają o tym, wręcz ze szczegółami. To jest niepokojące.

'Squid Game’ stał się hitem na całym świecie. Produkcję Netflixa opowiadającą o nietypowej metodzie spłaty długu obejrzało ponad 130 mln osób.

Exit mobile version