Ratownik medyczny: – Udzielenie pierwszej pomocy to nie jest tylko nasza dobra wola, to nasz obowiązek!

krzemien

U osoby, która nie oddycha, a jej krążenie jest niewydolne, liczą się pierwsze 4 minuty. Szybkie udzielenie pierwszej pomocy może uratować życie, jednak większość świadków wypadków boi się lub nie wie, jak to zrobić.

Ratownik medyczny Krzysztof Krzemień z Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, w programie Bez Skierowania podkreślał, że bierne przyglądanie się jak ktoś umiera jest gorszą rzeczą niż nieumiejętne udzielenie pierwszej pomocy.

Na antenie RDN przypomniał także, że udzielanie pierwszej pomocy to obowiązek każdego człowieka.

– Nie da się umrzeć trochę, albo bardziej. Jak ktoś umiera to po prostu umiera. I bierne przyglądanie się jak drugi człowiek odchodzi to jest to co możemy zrobić najgorszego, bo nawet nieumiejętna pierwsza pomoc jest lepsza niż to bierne przyglądanie się jak ten człowiek umiera. Pamiętajmy też o tym, że to nie tylko nasza dobra wola, że jesteśmy tacy wspaniali i chcemy komuś pomóc, bo to jest nasz obowiązek. Kodeks karny i Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym mówią nam wyraźnie, że będąc świadkiem nagłego zdarzenia, stanu zagrożenia życia drugiego człowieka, w miarę oczywiście swoich możliwości, takiej osobie mamy obowiązek pomóc. Za nieudzielenie pomocy grozi kara grzywny łącznie z karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Wypadek może zdarzyć się każdego dnia zarówno w domu, jak i na ulicy czy w pracy. Najczęściej w pobliżu nie ma lekarza, a to właśnie pierwsze minuty decydują o tym, czy poszkodowany przeżyje.

– Od tych pierwszych sekund i czynności, które wykona świadek na miejscu zdarzenia, niekiedy zależy czy ten pacjent przeżyje, czy ten pacjent nie przeżyje. Pamiętajmy o tym, że ratownicy medyczni potrzebują czasu żeby dojechać na miejsce, a w tym czasie niestety mogą zachodzić takie zmiany w organizmie naszego pacjenta, które mogą przeważyć o tym, że ten pacjent niestety nie przeżyje. Po około 4-5 minutach od zatrzymania krążenia dochodzi do bezpowrotnych zmian, uszkodzeń komórek mózgowych, najbardziej delikatnego organu naszego ciała. Niedotlenienie powoduje właśnie uszkodzenie mózgu, no a niestety bez mózgu nie da się żyć. Dlatego ten czas jest tak cenny dla tych osób, które potrzebują pomocy.

Krzysztof Krzemień przypomniał także jak powinna wyglądać pierwsza pomoc.

Przy zatrzymaniu krążenia priorytetem jest uciskanie klatki piersiowej.

Prawidłowo powinno się wykonywać 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy.

Osoby, które nie są w stanie wykonać oddechów ratowniczych, powinny po prostu uciskać serce poszkodowanego 100 razy na minutę, na głębokość około 6 centymetrów.

https://www.rdn.pl/audycje/bez-skierowania

Exit mobile version