Te schorzenia szczególnie zagrażają labradorom. Podpowiadamy, jak rozpoznać te najpopularniejsze

b38d14ae13449b73577ac6edc1ff097c

Labradory to jedne z najbardziej popularnych ras psów na świecie, które uchodzą za rodzinne i przyjacielskie. Są łagodne, żywiołowe i pełne wyrozumiałości dla ukochanych domowników. Aby czworonóg mógł jak najdłużej towarzyszyć swojej rodzinie, warto jednak o niego odpowiednio zadbać. Jaka karma dla labradora będzie najlepsza? Czy ubranie dla labradora zimą to konieczność? W jaki sposób wygląda tabela żywieniowa labradora? Dowiedz się, ile żyje labrador oraz jakie są najpopularniejsze schorzenia, które mogą zagrażać jego zdrowiu.

Ile żyje labrador? Sprawdź ważne informacje na ten temat

Labradory żyją średnio od 12 do 13 lat. To psy, które przez kilkanaście lat mogą cieszyć domowników swoją żywiołowością, zaangażowaniem w rodzinne życie i troską o najmłodszych. Czworonogi należą do bardzo towarzyskich, dlatego też często poleca się je jako pierwsze zwierzaki domowe. Labradory uwielbiają się bawić i spędzać czas z ludźmi. Świetnie odnajdują się w roli opiekuna zarówno dziecka, jak i starszej schorowanej osoby. Psy te często pracują również jako asystenci ludzi niepełnosprawnych, głównie za sprawą swojej ogromnej inteligencji.

Labradory nie są uparte, więc świetnie sprawdzą się jako pierwsze psy. Oczywiście należy rozpocząć proces socjalizacji od jego wczesnych tygodni życia, zapisując czworonoga najlepiej do tzw. psiego przedszkola. Właśnie tam labrador nauczy się wielu pozytywnych zachowań – ucząc się poprzez zabawę. Wiesz już, ile żyje labrador. Powinieneś też jednak zapamiętać, że aby pies mógł przeżyć na świecie kilkanaście lat, powinieneś zapewnić mu dobrą opiekę. Labrador musi być zatem odpowiednio karmiony, a w razie przekarmienia go powinieneś też wiedzieć, jaki odchudzić labradora. Więcej na ten temat przeczytasz na: https://fajnyzwierzak.pl/porady/labrador-_t/.

Jaka karma dla labradora? O tym trzeba wiedzieć!

Labrador ma skłonności do tycia i jest naprawdę dużym łakomczuchem. Możesz podawać mu karmę zarówno suchą, jak i mokrą. Musi być to jednak karma pełnowartościowa i pełnoporcjowa, która dostarczy psu odpowiednią ilość energii, witamin oraz substancji odżywczych. Doskonałe dla labradora będą też zbilansowane posiłki domowe o wyznaczonych porach. Bardzo ważne jednak, żeby nie pozwalać psu na obżarstwo, bo prowadzi to do ogromnych problemów zdrowotnych u labradorów.

Jak podawać labradorowi jedzenie, aby mu nie zaszkodziło i nie odbiło się negatywnie na jego zdrowiu? Przede wszystkim pokarm powinien być dla niego dostępny wyłącznie w godzinach karmienia. Najlepiej też, aby posiłki serwować mu rano lżejsze, a wieczorem bardziej obfite. Pies powinien też wyciszyć się mniej więcej godzinę przed jedzeniem. Godzinę po posiłku nie pozwalaj mu na intensywne ćwiczenia czy bieganie. W przypadku braku dopilnowania tych zasad, u psa mogą wystąpić torsje. To bardzo niebezpieczne schorzenie, które może przyczynić się do skrócenia lat życia labradora.

Tabela żywieniowa labradora – żywienie psa krok po kroku

Żywienie labradorów jest kluczowe w trosce o ich zdrowie. Nadwaga to jeden z największych problemów zdrowotnych, jakie dotykają tę rasę. Aby nie zastanawiać się, jak odchudzić labradora po jego przekarmieniu, lepiej wczytać się w tabelę odchudzania psa. Na jej podstawie będziesz mógł oszacować, ile karmy podawać labradorowi na danym etapie życia.

WIEK PSA (miesiące) 25 KG 30 KG 35 KG 40 KG
2 230 g 240 g 250 g 270 g
3 280 g 300 g 330 g 360 g
4 310 g 340 g 380 g 400 g
6 390 g 460 g 500 g 540 g
8 380 g 440 g 480 g 520 g
10 360 g 420 g 460 g 500 g
12 350 g 410 g 440 g 480 g
14 340 g 390 g 430 g 460 g

 

Najpopularniejsze schorzenia u labradorów

Jak już wiesz, najbardziej zagrażającym schorzeniem dla labradora jest otyłość. Właśnie dlatego należy dbać o linię psa i jego prawidłowe odżywianie wysokojakościową karmą. Latem nie przeciążaj pupila fizycznie, gdyż może się przegrzać. Zimą ubranie dla labradora nie będzie potrzebne – pies ma gęsty podszerstek, który ochroni go przed chłodem i wilgocią. Zdecydowanie największą uwagę trzeba jednak zwrócić na dawki i sposób odżywiania labradora, łącząc zdrowe żywienie z odpowiednią aktywnością fizyczną.

Na jakie schorzenia może cierpieć rasa labrador? Pies uchodzi za jedną ze zdrowszych ras, jednak i u labradora mogą pojawić się problemy zdrowotne. Do najczęstszych chorób zaliczyć więc można dysplazję biodra lub łokcia – to niestety standardowe schorzenie u dużych ras psów. U labradorów pojawić się może również postępujący zanik lub dysplazja siatkówki, katarakta, wrodzone zwichnięcie rzepki, choroba nerwowo-mięśniowa (przez nadmierny wysiłek) i problemy skórne. Aby zapobiec wszystkim tym chorobom, warto regularnie odwiedzać weterynarza, który skontroluje stan zdrowia labradora i zaleci, jak ewentualnie można mu pomóc.

Exit mobile version