Znamy listę dodatkowych szpitali, które mogą zabezpieczać łóżka dla pacjentów covidowych w czasie IV fali pandemii

oxygen 5027083 1920 1

Są to placówki w Gorlicach, Krynicy Zdroju, Limanowej, Bochni i Brzesku. W kolejnych etapach mogą to być także obydwa szpitale w Tarnowie.

W czwartek (30.09) Małopolska znajduje się na trzecim miejscu pod względem zakażeń koronawirusem. Więcej zakażeń wykryto tylko w województwach lubelskim i mazowieckim. Władze Małopolski przekonują, że są przygotowani na możliwą czwartą falę pandemii.

Mimo, że czwarta fala pandemii oficjalnie nie została jeszcze ogłoszona, to władze Województwa Małopolskiego już opracowują strategię działania. Główny nacisk położono na zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19. Plan ten podpisali dyrektorzy 28 małopolskich placówek.

Wśród dodatkowych szpitali, które będą zabezpieczać łóżka dla pacjentów covidowych znalazły się między innymi szpitale w Gorlicach, Krynicy Zdroju, Limanowej, w kolejnych etapach mogą dołączyć także szpitale w Bochni, Brzesku i obydwa szpitale w Tarnowie.

Strategia na tzw. trudne czasy obejmuje także miasto Nowy Sącz, powiaty: nowosądecki, gorlicki, limanowski, miasto Tarnów, powiaty: tarnowski, bocheński, brzeski i dąbrowski. Jeśli mowa o szpitalu covidowym w Dąbrowie Tarnowskiej, to już teraz jest znaczy wzrost pacjentów z Covid– 19. Liczba chorych wzrosła z kilku do ponad 20. Cztery osoby są pod respiratorem.

Zdecydowana większość hospitalizowanych pacjentów to osoby, które się nie szczepiły – powiedział w programie Słowo za Słowo starosta powiatu dąbrowskiego Lesław Wieczorek. I dodał, że wyraźnie widać, iż czwarta fala koronawirusa nadciąga.

– Jest obawa czwartej fali. Jest znaczny wzrost zachorowań. Przez długi czas utrzymywało się to na poziomie kilku osób, teraz jest ponad 20, cztery pod respiratorem. Sytuacja jest dosyć niedobra na tę chwilę. Większość tych pacjentów, o ile nie 100 procent nie była szczepiona, więc jest to dowód na to, że jednak warto się szczepić, bo wówczas przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy.

Do szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej trafiają też pacjenci z sąsiednich powiatów: tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego oraz gorlickiego. Dla pacjentów covidowych przygotowanych jest ponad 70 łóżek.

Nowa strategia władz województwa małopolskiego przygotowująca się do IV fali pandemii koronawirusa obejmuje też najmłodszych. Zostały dla nich uwzględnione łóżka w trzech szpitalach w subregionie krakowskim i jeden w subregionie tarnowskim.

Baza łóżek dla dzieci z potwierdzonym COVID-19 zostanie zwiększona łącznie do 67 łóżek, w tym 3 łóżek respiratorowych. Jeśli chodzi o dorosłych to zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 zabezpiecza obecnie 35 szpitali. Łączna liczba łóżek dla wskazanych pacjentów wynosi 172.

Mieszkańcy Małopolski mocno odczuli trzecią falę pandemii koronawirusa. Szczyt zachorowań przypadł 1 kwietnia 2021 roku, kiedy tylko w ciągu jednego dnia potwierdzono 3067 nowych przypadków. Rekord padł 10 dni później, kiedy było już 3051 zachorowań. 13 kwietnia w Małopolsce respiratorów potrzebowała rekordowa liczba pacjentów, bo aż 413 osób.

Jak wynika z danych, największą grupę pacjentów z COVID-19 stanowią osoby niezaszczepione.

Exit mobile version