Rak prostaty będzie leczony szybciej i skuteczniej

received 1274835886280229

Zakład Radioterapii Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie ma nowoczesny akcelerator oraz pierwsze w Polsce urządzenie do leczenia nowotworu.

Kierownik Zakładu i Oddziału Radioterapii dr Andrzej Radkowski, nazywa to czwartym wymiarem leczenia. I dodaje, że sprzęt pozwala ograniczyć szkody spowodowane radioterapią.

Pomniejszyć obszar, który możemy napromienić wysoką dawką, przez co ta dawka jest skuteczna. Co ciekawe będziemy mogli także skrócić całkowity czas leczenia. Jeśli takie leczenie dzisiaj stosowane obejmowało pięć, sześć tygodni, prawdopodobnie będziemy mogli skrócić do jednego miesiąca.

We wczesnych przypadkach raka prostaty rokowanie jest bardzo dobre – podkreśla dr Andrzej Radkowski.

Są różne możliwości działania, bo albo zabieg operacyjny, tzw. prostatektomia, albo radykalna radioterapia, albo brachyterapia. Wszystkie te nowe opcje na terenie szpitala wojewódzkiego istnieją. W pewien sposób tworzymy pewnego rodzaju zespół specjalistów, taki zespół wielodyscyplinarny po to, żeby ten pacjent był w najlepszy sposób załatwiony w zależności od jego własnych preferencji, od jego zaawansowania, stanu zdrowia.

Pacjenci ośrodka onkologicznego będą mieć dostęp do światowych standardów – podkreśla dyrektor szpitala Anna Czech.

Robimy kolejny krok, który spowoduje, że pacjent będzie jeszcze lepiej się czuł, będzie mniej dotknięty leczeniem, a skutki tego leczenia będą dla niego korzystne. Dzisiaj stawiamy ogromny krok w leczeniu raka prostaty, wprowadzamy system pierwszy w Polsce.

Kolejne nowoczesne urządzenia do leczenia raka prostaty mają być uruchomione w tarnowskim ośrodku onkologicznym jeszcze w tym roku.

Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie podpisał list intencyjny w sprawie współpracy z producentem tego typu urządzeń.

Exit mobile version