W Rzepienniku można poczuć się jak kosmonauta. Otwarto kosmiczny szlak ku pamięci Jurija Gagarina [ZDJĘCIA], [WIDEO]

IMG 9473 scaled 1

Nauka o kosmosie, tajniki podróży ku niebu i pamięć o pierwszym człowieku, który dokonał lotu nad ziemię – to wszystko odnajdziemy w Obserwatorium Królowej Jadwigi w Rzepienniku, gdzie otwarto pieszy szlak edukacyjny '108 minut’, który ma przypominać lot kosmiczny odbyty przez Jurija Gagarina w 1961 roku.

Na trasie dzięki tablicom informacyjnym zwiedzający będą mogli zgłębić tajniki wyprawy radzieckiego kosmonauty.

Trasa '108 minut” ma być edukacyjną atrakcją, a nazwa na szlaku nie jest przypadkowa – mówi Piotr Firlej, przewodnik oraz autor oznaczeń na trasie.

Pierwszy lot Gagarina w kosmos, pierwszy lot człowieka w kosmos, trwał dokładnie 108 minut. Dzisiaj wędrując po Rzepienniku biskupim, Rzepienniku suchym poznajemy historię tego lotu. Poznajemy zasady, które pozwalają nam latać w kosmos. Dowiadujemy się o wielu rzeczach, o prawach Keplera, jak poruszają się planety, jak wyglądał lot. Jest to ciekawa historia i tutaj na szlaku możemy się tego dowiedzieć.

Chcieliśmy uszanować pierwszego człowieka, który poszybował ku niebu – mówi właściciel Obserwatorium Bogdan Wszołek.

Szlak jest przede wszystkim dla turystów. Oni będą go przemieszać w grupkach mniejszych, większych, rodzinnie, szkolnie. Piękna przyroda dookoła, od czasu do czasu się zatrzymają, i przeczytają co nieco o tym locie. Piotr Firlej, który jest tutaj przewodnikiem, będzie prowadził wycieczki. Będzie to rzecz nie tylko na skalę gminy, ale również kraju i świata.

W otwarciu uczestniczyło grono studentów z całego świata, którzy w przyszłości chcą być astronautami.

Jesteśmy w Polsce by poszerzyć naszą wiedzę o kosmosie – mówi reporterowi RDN Serena, studentka z Włoch.

Czuje się bardzo dobrze. Jestem trochę podekscytowana, że tutaj jestem. Na razie mamy wprowadzenie bo dziś wieczorem dotrzemy do naszego ośrodka. Myślę, że wszyscy z grupy czują ekscytację bo nie wiemy co nas czeka. Znaliśmy się wcześniej z wideo konferencji, ale osobiście poznaliśmy się dopiero wczoraj, więc dla nas wszystko jest nowe. – Jestem z Tuluzy we Francji. Jestem studentem IPSA (Aeronautics and Space Systems Engineering School ). Przyjechałem do Polski na tydzień, by przygotowywać się do bycia astronautą. Taki jest mój cel w życiu.

Chcemy zaszczepić w młodzieży pasję – dodaje Bogdan Wszołek.

Budujemy obserwatorium, budujemy kulturę ku niebu, stąd i pomysł na szlak. Narodził się on 12 kwietnia w międzynarodowym dniu astronautyki. Będziemy deptać do czasu aż ktoś tutaj z naszych stron do tego kosmosu poleci.

Szlak prowadzony jest przez urokliwe pagórki, lasy i pola. Poznając tajniki astronomii możemy podziwiać m.in. Tatry. Trasa zajmuje około 2h.

Samochód można zostawić przy pobliskim Gwiezdnym Domu.

Exit mobile version