Jak z kondycją młodych, którzy stają do kwalifikacji wojskowej? Co im najczęściej doskwiera?

IMG 20210823 093759 resized 20210823 120745699

W powiecie tarnowskim ruszyła kwalifikacja wojskowa. W tym roku przed komisją lekarską stanie blisko 1700 osób.

Z rocznika podstawowego, czyli 2002, prawie 1200.

Jak mówi przewodnicząca powiatowej komisji lekarskiej w Tarnowie, Katarzyna Szlachta, która określa kategorię zdrowia dziewiętnastolatków, różnie z tą kondycja bywa i po pandemii spodziewa się, że może być z nią gorzej.

Coraz więcej jest problemów ze wzrokiem i wadami postawy, dodaje.

– Mają często problemy z oczami, bo dużo używają urządzeń typu komórka, komputer, tablet. Podobnie dużo osób ma wady postawy w związku z nieprawidłowym siedzeniem, sposobem nauki. Najczęściej jest to skolioza od siedzenia przy komputerze. Część chłopaków mówi, że chodzą do rehabilitanów, do poradni leczenia bólu. Jeżeli jest wada nieduża i chodzą w okularach, nie przeszkadza to w otrzymaniu kategorii A, dopiero duża wada wzroku dyskwalifikuje ich i daje kategorię D, gdzie nie mogą starać się ani do policji, ani do służby granicznej, ani do innych służb mundurowych.

Jak mówią młodzi mężczyźni, wojsko kojarzy im się z jednak dużą dyscypliną i odpowiedzialnością.

– To jest odpowiedzialna rola, to też jest dużo pracy, nie są to łatwe rzeczy, jest to ciężka sprawa, oczywiście jest niepodważalny plus, że ma się pracę i ta estyma do żołnierza, aczkolwiek ja się nie zdecyduję, bo to ciężka praca, dyscyplina, człowiek musi być zdyscyplinowany i odpowiedzialny. Na pewno jest to pewien sposób na życie, na zarabianie, w wojsku można nauczyć się wielu rzeczy, np. dyscypliny albo też można poprawić swoją sprawność fizyczną, plusem jest też to, że ma się pracę, mieszkanie.

Kandydaci do wojska podczas kwalifikacji są informowani o możliwościach odbycia służby wojskowej, a następnie przechodzą badania i zostaje im wydana książeczka wojskowa, w której otrzymują kategorię zdrowia, która odgrywa ważną rolę w ich życiu wyjaśnia dyr. Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, Wojciech Mik.

– Jeżeli osoba nie jest zainteresowana odbyciem służby wojskowej, to jej przygoda z wojskiem się kończy, ma ustaloną kategorię zdrowia, więc jeżeli marzy mu się praca w policji czy służba w straży pożarnej, to gdy jest to kategoria zdrowia A, daje podstawę, żeby się o zatrudnienie w takich służbach ubiegać.

Kwalifikacja wojskowa w powiecie tarnowskim potrwa do 5 listopada.

Przeprowadzana jest w OHP przy Mościckiego 27 w Tarnowie.

Exit mobile version