Dom szkieletowy – wady i zalety

zdj 6

Marzenia o własnym, wolnostojącym domu są udziałem co najmniej połowy populacji. Posiadanie własnego, niezależnego od nikogo lokum, zaaranżowanego według indywidualnego projektu, zaplanowanego do ostatniego szczegółu jawi się jako wyzwanie, a jednocześnie najlepsza z nagród.

Wymarzony dom powinien otaczać ogród, a roślinność piąć się po murze. Do tego drewniany taras z dużym stołem do biesiadowania, miejsce na grill i koniecznie hamak do wypoczynku. Gdy decyzja o budowie domu zostaje w końcu podjęta, jak nią pokierować, by ograniczyć do maksimum koszty materiałowe i emocjonalne?

Dom szkieletowy wywołuje skrajne emocje

Technologia budowy domu szkieletowego wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz krajów skandynawskich. Stosuje się ją do konstrukcji małych i średnich obiektów mieszkalnych, jednorodzinnych i szeregowych. Podstawowym surowcem konstrukcyjnym jest deska, najczęściej o grubości 38 mm i szerokości dostosowanej do cech wytrzymałościowych. Ściany zwykle buduje się z deski o szerokości 89 mm i 140 mm, ich rozstaw osiowy wynosi 40 lub 60 cm.

Tego rodzaju technologia cały czas w Polsce wywołuje emocje. Przeciwnicy konstrukcji drewnianych argumentują niesprzyjającym klimatem oraz trudną i wymagającą technologią, pomimo szybkiego tempa budowy. Miłośnicy domów szkieletowych zachwycają się ekologicznym surowcem, tempem budowy, urodą obiektów i wygodną eksploatacją. Osobom, które nie chcą mieszkać w drewnianym obiekcie, warto przypomnieć, że szkieletowe domy, wcale nie muszą zostać drewniane. Zewnętrzne ściany można otynkować i wówczas szkieletowy dom drewniany zamieni się w murowany albo pokryć płytkami klinkierowymi i dom otrzyma efekt obiektu o ścianach trójwarstwowych. Wszystkie techniki można też indywidualnie wykończyć, by otrzymać niepowtarzalny budynek.

Pasywne domy szkieletowe

Konstrukcja szkieletowa domu w żaden sposób nie ogranicza użytkownika pod względem wyposażenia oraz standardu energetycznego. Co więcej, niewielkim nakładem sił łatwo można otrzymać standard pasywny obiektu szkieletowego. Najwyższą termoizolacyjność otrzymuje się poprzez zastosowanie podwójnej termoizolacji: wewnątrz szkieletu domu oraz na zewnątrz. Do obiektu łatwo wprowadzić system ogrzewania korzystający z energii odnawialnej. Jeżeli dom o konstrukcji szkieletowej sprawdza się w krajach skandynawskich, z pewnością w polskim klimacie znajdzie optymalne warunki.

Dom szkieletowy wady i zalety

Domy szkieletowe dla osób przekonanych do tego rodzaju konstrukcji jawią się jako optymalny wybór z kilku ważnych powodów, przede wszystkim:

Osoby poszukujące innych technologii, wskazują na kilka wad domów o konstrukcji szkieletowej, jednak każda z nich jest stosunkowo łatwa do przezwyciężenia poprzez nawet kilka wygodnych rozwiązań dla każdego problemu. Najczęściej przytaczane mankamenty tego rozwiązania, to:

Jeśli jesteś na etapie szukania nowego domu, zajrzyj na obido.

Exit mobile version