Gorące baseny i tańsze ciepło, czyli tarnowski sen o geotermii [WIDEO]

wardzala 2

Szanse na wykonanie odwiertów przy ul. Traktorowej w Tarnowie są coraz większe.

Tarnowski Klaster Przemysłowy przekazuje dzisiaj (12 sierpnia) miastu działkę, na której mają być złoża termalne, a to otwiera drogę do starań o pieniądze na wykonanie odwiertu.

Chcąc dostać stuprocentowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na poszukiwanie gorącej wody, to właśnie samorząd musi być właścicielem terenu.

Jeżeli NFOŚ pozytywnie rozpatrzy wniosek, będzie można przystąpić do pierwszego odwiertu – mówi prezes TKP S.A. Robert Wardzała.

– Jak te pieniądze zostaną przyznane, firma która będzie realizować pierwszy odwiert musi się wwiercić na głębokość 3,5 km, potem trzeba wykonać testy wydajności otworu, czyli jak dużo tej wody jest i jaką ma temperaturę. Te dwa parametry tworzą ilość energii, którą można odzyskać. Czasami jest tak, że jest więcej wody, a jest o niższej temperaturze, a czasami jest tak że ta wydajność jest trochę mniejsza, ale temperatura wody jest wyższa i taką samą energię można uzyskać.

– Złoża geotermalne to przede wszystkim szansa na tańsze i ekologiczne ogrzewanie oraz tańszą ciepłą wodę – mówi Robert Wardzała. I dodaje, że w przyszłości można pomyśleć także o gorących basenach.

– MPEC jest zainteresowany, który jest w pobliżu tej działki i dlatego ta cała historia tak dobrze się składa, odbiorem do ogrzewania wody w kranach i kaloryferach. To da pole do obniżenia cen energii. W międzyczasie pomyślimy, ponieważ mamy tam sporo terenu, w tej chwili 1,80h przekazujemy miastu, natomiast zostaje nam około pięciu hektarów. Tam możemy pomyśleć o basenach. To jest oczywiście marzenie, jeżeli by woda pozwalała na to. Taka woda, z której odebrana jest energia idealnie nadaje się do basenów geotermalnych, tak jest to wykorzystywane w wielu miejscach w Polsce.

Zainicjowane przez klaster dwa lata temu badania, potwierdziły możliwość występowania wód geotermalnych na działce położonej w okolicach ulicy Traktorowej. By zyskać pewność, że tak jest konieczne jest wykonanie kosztownego odwiertu. Wartość tego typu prac to nawet około 20 milionów złotych, które można w całości otrzymać od NFOŚ-u.

Exit mobile version