Likwidacja i usuwanie wągrów — jak skutecznie się ich pozbyć? 

20210805172432 g556c409ad3b420839bcaf9cfebd60358e1bc662bc27b272ba355a4d001919399ed07c27fa883db76d43b185e917c08846dda20ee2021a81266bf98215385eaf4 1280

Jak radzić sobie z wągrami, które pojawiają się na skórze? To problem, który dotyka przede wszystkim posiadaczy cery tłustej oraz mieszanej i jest naprawdę trudny do opanowania. Czy jest jednak jakiś sposób, który pozwala na skuteczne usunięcie wągrów? Zobacz, co robić, aby Twoja skóra wyglądała pięknie. 

Zaskórniki to nic innego jak znane wszystkim wągry. Ten rodzaj wyprysków znacznie różni się od klasycznych zmian trądzikowych i to nie tylko pod względem wizualnym. Przyczyna ich powstawania także jest zupełnie inna. Wągry objawiają się jako niezbyt estetyczne czarne punkty na twarzy. Najczęściej pojawiają się na nosie, czole oraz na brodzie. Największy problem z zaskórnikami mają przede wszystkim osoby z cerą tłustą oraz mieszaną. Z tego też powodu tak często pojawiają się w wieku nastoletnim, gdy gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum. Zastanawiasz się, jak pozbyć się zaskórników? Poznaj więc skuteczne sposoby na usuwanie wągrów.

Jakie są przyczyny powstawania zaskórników?

Zaskórniki powstają, gdy ujścia mieszków włosowych zostają zatkane. A dzieje się tak, gdy skóra produkuje za dużo sebum. W takich okolicznościach jego nadmiar gromadzi się w skórze — a dokładniej mówiąc w porach. To właśnie zastoje łoju w gruczołach powodują zablokowanie mieszków, w wyniku czego na skórze pojawiają się niechciane wypryski.

Zaskórniki dzieli się na dwie grupy — zaskórniki otwarte i zamknięte. Te pierwsze występują najczęściej i są to wspomniane już wcześniej jasnobrązowe lub nawet czarne punkty wypełniające pory. Są bardzo drobne i dość łatwe do usunięcia. Zaskórniki zamknięte to natomiast małe białe grudki znajdujące się pod skórą. Z czasem mogą przeobrażać się w poważniejsze zmiany zapalne. Najczęściej wywołują je zaburzenia hormonalne oraz niewłaściwa pielęgnacja.

Czy wyciskanie wągrów to dobry sposób na ich usunięcie?

Nie, nie i jeszcze raz nie! To jedyna właściwa odpowiedź na to pytanie. Wyciskanie wągrów to naprawdę fatalny pomysł i bez wątpienia najgorszy sposób na ich usunięcie. W związku z tym, że zaskórniki otwarte łatwo wycisnąć ręcznie, to wiele osób bez zastanowienia decyduje się na takie rozwiązanie. Fakt, wągry zostaną chwilowo wyeliminowane, ale jakim kosztem!

Wyciskanie wągrów może doprowadzić do uszkodzenia skóry oraz powstania nowych wyprysków. Silny nacisk na jej powierzchnie wywołuje silne podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet trwałe przebarwienia. Co więcej, podczas takiego ”zabiegu” przenosi się na skórę mnóstwo bakterii, które mogą doprowadzić do powstania zmian zapalnych. Jeśli chcesz więc cieszyć się piękną cerą, nie wyciskaj wągrów.

Domowe sposoby na usuwanie wągrów — sprawdzone metody

To, że nie możesz wyciskać zaskórników, wcale nie oznacza, że nie możesz się ich pozbyć samodzielnie. Wręcz przeciwnie. Istnieją liczne domowe sposoby na zaskórniki, które są nie tylko skuteczne, ale i w pełni bezpieczne. Najpopularniejszym z nich jest robienie tak zwanej parówki. Wystarczy, że do dużej miski nalejesz gorącą wodę, najlepiej z dodatkiem olejku zapachowego i nachylisz się nad nią i przykryjesz głowę ręcznikiem. Ta metoda pozwala ”otworzyć” pory, dzięki czemu ich oczyszczenie jest bardziej skuteczne.

Doskonałym sposobem na zaskórniki są też domowe toniki, które regulują pracę gruczołów łojowych. Wystarczy, że do wody lub hydrolatu dodasz kilka kropel olejku herbacianego albo pichtowego, a stworzysz mieszankę, która świetnie oczyści pory. Szczególnie cera tłusta lubi takie zabiegi.

Usuwanie wągrów — czy warto iść do kosmetyczki?

Twój problem jest naprawdę poważny i chcesz pozbyć się z powierzchni skóry wszystkich zaskórników? W pełni bezpieczne usuwanie wągrów gwarantują zabiegi kosmetyczne. Dlatego też w takiej sytuacji nie zastanawiaj się, tylko udaj się po prostu do salonu kosmetycznego. Specjalista po dokładnym obejrzeniu Twojej skóry zaproponuje Ci zabiegi, które zapewnią najlepszy efekt.

Z pewnością zastanawiasz się, jakie zabiegi na zaskórniki stosuje się najczęściej. Jest ich kilka. Z problemem doskonale radzi sobie na przykład peeling kawitacyjny, który niszczy martwy naskórek oraz nagromadzone w porach zanieczyszczenia i sebum. Ostatnio bardzo polecane są też wszelkie peelingi kwasowe. Zależnie od efektu, jaki chce się uzyskać, wykorzystuje się przy nich kwas migdałowy, salicylowy, czy też mlekowym. Każdy z tych kwasów ma bowiem inne właściwości.

Jak skutecznie zapobiegać powstawaniu wągrów?

Wiesz już, że wągry powstają wskutek zatkania porów. Łatwo więc domyślić się, że jednym z najlepszych sposobów na to, by uniknąć tego problemu, jest oczyszczanie skóry. To właściwie podstawa pielęgnacji cery tłustej i nie tylko. Jeśli będziesz właściwie i z odpowiednią częstotliwością myć skórę, z pewnością z czasem zauważysz, że pojawia się na niej coraz mniej nowych wągrów. Oczyszczanie pozwala bowiem uwolnić pory nie tylko od łoju, ale i wszelkich zanieczyszczeń i martwego naskórka. Dzięki temu zaskórniki nie będą miały po prostu podstaw do powstania.

Exit mobile version