Gromnicki Nikifor w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie

Wystawa poświęcona twórczości Jana Kaweckiego zostanie otwarta 7 marca w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Twórczość artysty pochodzącego z Gromnika k. Tarnowa przypomina stylem oraz tematyką prace Krynickiego Nikifora – mówi Janusz Kozioł, wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Tytuł „Gromnicki Nikifor” kieruje nasze myśli w stronę sztuki intuicyjnej, prymitywnej. Jest człowiekiem, który ten typ sztuki uskutecznia, niemniej jednak nie jest to proste rysowanie. Jan Kawecki rzeczywiście jest – jak sam o sobie mówi – dokładnisiem. każdy z jego malunków jest wypełniony do ostatniego miejsca – dodaje Janusz Kozioł.

Wystawa „Gromnicki Nikifor” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie obejmuje całokształt dorobku artystycznego Jana Kaweckiego. Zgromadzone eksponaty reprezentują wszystkie dziedziny sztuki uprawiane przez twórce. Wernisaż odbędzie się 7 marca o 17.00. Wystawę, którą organizuje Muzeum Okręgowe w Tarnowie będzie można oglądać do 31 maja.

Mówi Janusz Kozioł:

Jan Kawecki jest samoukiem, przedstawicielem sztuki „naiwnej”. Sztuka od lat stanowi sens jego życia. Twórczość artysty, stylem malarskim oraz tematyką, przypomina prace słynnego Krynickiego Nikifora. Są to baśniowe i bajecznie kolorowe ujęcia architektury, jak również pejzaże, wizerunki świętych, sceny rodzajowe. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych w Polsce, a talent artysty zauważony i doceniony został przez znawców sztuki ludowej (min. prof. Aleksandra Jackowskiego).

Zgromadzone w Muzeum Etnograficznym eksponaty (około 130 obiektów) reprezentują wszystkie dziedziny sztuki uprawiane przez twórcę, a więc malarstwo farbami olejnymi, temperami, pastelami olejnymi na różnych podłożach (płótno, płyta pilśniowa, karton, papier), rysunek ołówkiem, kredkami, pisakami oraz rzeźbę i płaskorzeźbę drewnianą (polichromowaną). Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Etnograficznego Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz kolekcji własnej Muzeum Okręgowego w Tarnowie – Oddział Etnograficzny. Ekspozycję wzbogaca film o Janie Kaweckim i wydawnictwo – katalog. wwww.muzeum.tarnow.pl