Region tarnowski: Czy wszystkie publiczne szpitale znajdą się w sieci?

 

Wszystkie publiczne szpitale w regionie tarnowskim najprawdopodobniej znajdą się w tak zwanej sieci szpitali – powiedziała w Brzesku Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia. Według założeń firmy, którą forsuje PiS, pacjenci mają mieć łatwy dostęp do leczenia specjalistycznego, a zarządcy szpitali nie będą musieli się martwić o pieniądze.

Szpitale w sieci będą dostawać środki na swoje funkcjonowanie w ustalonej kwocie z góry, czyli w formie ryczałtu. W sieci będą mogły się znaleźć placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których działa szpitalny oddział ratunkowy. Tego warunku nie muszą spełniać na przykład szpitale onkologiczne.

Pacjent, który trafi do szpitala będzie miał zagwarantowane leczenie. Jeżeli będzie potrzebował specjalistycznej opieki, zostanie przekazany do szpitala o wyższym poziomie. W przypadku jeżeli będzie mu udzielone leczenie szpitalne, będzie miał zagwarantowaną opiekę w poradniach poszpitalnych – mówi Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Lista szpitali, które znajdą się w sieci będzie znana pod koniec czerwca.

Posłuchaj relacji:

Łukasz Wrona