Tarnów: Karol Okrasa w ZSEO

 

Przez wielu wyszydzany, dla wielu podstawa domowej kuchni. Ziemniak, bo o nim mowa był bohaterem Dnia Ziemniaka w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.
Gościem specjalnym wydarzenia był znany i lubiany kucharz i prezenter kulinarny Karol Okrasa, który wcielił się w rolę jurora w konkursie na najlepsze potrawy przygotowane przez uczniów Ogrodnika.
W rozmowie z reporterem RDN Małopolska podkreślał, że świat kulinarny się zmienia i dzisiejsi uczniowie startują z zupełnie innego poziomu niż on 20 lat temu.

Ci młodzi ludzie dzisiaj są o klasę lepsi ode mnie niż ja byłem w tamtym momencie. Oni są świadomi tego, co robią, oni kreują te dania, oni świetnie je doprawiają. Nie boją się odkrywać nowych smaków, a to są cechy które naprawdę wyróżniają już zawodowych kucharzy. Możliwość tworzenia, możliwość odkrywania, i oni to mają – powiedział Karol Okrasa.

Dyrektor Ogrodnika Alicja Czerwińska-Franek podkreśla, że dla uczniów spotkanie z kucharzem tej klasy, to wyjątkowo przydatna lekcja współczesnego gotowania, a dla nauczycieli lekcja tego jak dobrze uczyć gotowania.

Posłuchaj Karola Okrasy:

Jakub Kusy