Tarnów: Wojenna kolekcja Westwalewicza w muzeum

 

Niezwykle cenną, dużą kolekcję wojenną Stanisława Westwalewicza nabyło Muzeum Okręgowe w Tarnowie. To 82 prace na papierze oraz 13 obrazów olejnych nestora tarnowskiego malarstwa. – Po dwuletnich staraniach mamy teraz fenomenalną kolekcję – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor muzeum.

Jest to ilustracja szlaku Armii Andersa, niekoniecznie związana z wojskiem, które jest w tle. To kolekcja rozwojowa co do możliwości prezentowania jej, budowania w osi tej kolekcji rozmaitych wątków: Polacy zesłani, 17 września napad Sowietów na Polskę, Armia Andersa, armia polska na zachodzie, artyści na zachodzie – dodaje Szpunar.

Ponadto syn artysty Andrzej Westwalewicz nieodpłatnie przekazał m.in. odręczne notatki ojca, legitymację wojskową i liczne fotografie.

Od 10 października przez tydzień kolekcja wojenna Stanisława Westwalewicza będzie dostępna dla zwiedzających w siedzibie Muzeum, przy Rynku 3 w Tarnowie w ramach cyklu muzealnego Galeria jednego obiektu.

Zakup kolekcji był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i miasta Tarnowa

Stanisław Westwalewicz od 1962 roku wraz z rodziną mieszkał w Tarnowie, gdzie przeprowadził się z Pilzna, rodzinnego miasta żony, Wandy. Artysta wykonał tysiące rysunków, grafik i obrazów. Jego prace były prezentowane w kraju i zagranicą, m.in. we Włoszech, USA, Niemczech, Słowacji czy na Węgrzech.

Prace Westwalewicza, to głównie martwe natury i pejzaże, malował tez obrazy o tematyce religijnej, projektował witraże.

Imię Stanisława Westwalewicza nosi obecnie Gimnazjum nr 8 w Tarnowie, jest również patronem ulicy przy której mieści się Zespół Szkół Plastycznych.

Posłuchaj Andrzeja Szpunara:

Małgorzata Miczek – Zabawa