Reklama: Nowoczesne i energooszczędne źródła światła

Rynek oświetleniowy przechodzi w ostatnich latach bardzo dynamiczne zmiany. Najbardziej widoczne są one oczywiście w zastosowaniach profesjonalnych, ale nowoczesne rozwiązania z powodzeniem są także wykorzystywane w naszych domach.

„Konsumenci coraz częściej i odważniej sięgają po produkty oparte na  technologii LED. Dlatego firma OSRAM stale rozszerza swoją ofertę dopasowując się do nowych potrzeb klientów. W ostatnim czasie pojawiły się ciekawe nowości, które z pewnością znajdą się w wielu polskich domach. Pokazują one w jakim kierunku zmierza nasze domowe oświetlenie.” – mówi Magdalena Bogusz PR and Communication Manager w OSRAM. A w jakim kierunku zmierza oświetlenie domowe?

Tradycyjne kształty – nowoczesna technologia

Na pewno nadal będziemy potrzebowali produktów, które zastąpią tradycyjne żarówki. Wiele osób nie chce bowiem zmieniać wystroju wnętrz, inwestować w nowe oprawy czy żyrandole. Wybierają zatem produkty zwane „retrofit” – czyli nowoczesne zamienniki dla tradycyjnych żarówek i to nie tylko tych w kształcie bańki, ale także halogenów i świetlówek liniowych. Jednym z takich produktów jest najnowszy PARATHOM CLASSIC A75. Lampa o kształcie klasycznej żarówki wytwarzająca w przybliżeniu tyle samo światła co 75-watówka, zużywająca  zaledwie 14,5W. Innym przykładem jest  LED SUPERSTAR MR 11 zamiennik dla halogenów, który zapewni oszczędności sięgające 90% (3W lampa daje tyle samo światła co 20W żarówka). Nowoczesne lampy LED można wykorzystywać dokładnie tak samo jak klasyczne poprzedniczki – podobna barwa światła, tradycyjny kształt i trzonek, możliwość ściemniania za pomocą standardowych ściemniaczy – a wszystko to        przy trwałości sięgającej 25 a nawet 35 lat!

Gotowe rozwiązania oświetleniowe

Coraz wyraźniej rysuje się jednak i nowe oblicze oświetlenia – produkty, które są jednolitą całością – oprawą i źródłem światła w jednym. „Trwałość produktów LED sprawia, że nie musimy już troszczyć się o wymianę źródła światła. Prędzej zdecydujemy się na zmianę oprawy niż ona przestanie świecić. Dlatego w ofercie OSRAM można znaleźć coraz więcej gotowych rozwiązań, które wystarczy zamontować i będą spełniać swoją rolę przez długie lata.” – mówi Magdalena Bogusz.  Doskonałym przykładem są produkty z rodziny QOD – szeroka gama stylowych, superpłaskich opraw. Modułowy system Plug&Play, różnorodność kształtów, płaska obudowa (od 8-11mm) i światło o wysokiej intensywności sprawiają, że można je od razu zamontować zarówno pod półką jak i na ścianie czy suficie. A trwałość na poziomie 30 000h pozwala zapomnieć o konieczności zmian nawet na 30 lat.

Zabawa światłem

Nowoczesne technologie otwierają przed konsumentami także inne możliwości. Bez wielkich nakładów finansowych i przebudowy można wprowadzić do domów bajeczne kolory i niesamowite efekty świetlne. To co niedawno oglądaliśmy w eleganckich magazynach pokazujących ekskluzywne wnętrza można osiągnąć za pomocą prostych produktów. LEDs DECO FLEX firmy OSRAM to gotowy zestaw, który można przykleić w odpowiednim miejscu i za pomocą pilota ustawić wybraną barwę światła lub jedną z kilku gotowych sekwencji zmieniających kolory.

Przyszłość oświetlenia domowego jawi się zatem w jasnych, czystych barwach, mieniąc się wszystkimi kolorami tęczy. Jednak nie należy zapominać, że “Nie wszystko złoto co się świeci”. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które swoją jakością pozostawiają wiele do życzenia, a nawet nie spełniają podstawowych norm oświetleniowych. Wykonane ze złej jakości komponentów zagrażają naszemu bezpieczeństwu i narażają na koszty przepalając się przed upływem deklarowanego terminu trwałości. Wytwarzają światło o nierównomiernej barwie i wysokiej luminancji przez co powodują zmęczenie wzroku, olśnienie i dyskomfort. W skrajnych przypadkach stwarzają zagrożenie fotobiologiczne – poprzez zbyt niebieskie światło mogą powodować niebezpieczeństwo uszkodzenia siatkówki. Dlatego należy pamiętać, że marka i cena produktu są wyznacznikiem jakości. Zapewnienie bezpieczeństwa, trwałości i wysokiego komfortu użytkowania wymaga nakładów i dlatego tani produkt nigdy nie będzie w stanie nam tego zagwarantować.

Pełną informację na temat energooszczędnych i nowoczesnych źródeł światła, doradztwo techniczne, dobór jak i ofertę cenową  uzyskają Państwo w oddziałach Hurtowni Elektrycznej „MEGAel”