Tarnów: „Madonny Polskie” w muzeum

Wernisaż wystawy „Madonny Polskie” odbędzie się wieczorem (15 lutego)w Galerii „Piwnica pod Trójką” Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Autorem ekspozycji jest Franciszek Kafel, zajmujący się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Zorganizował ponad 40 wystaw indywidualnych. Jego prace prezentowane są w kraju i zagranicą.

Franciszek Kafel tak opisuje swoją wystawę: „Spoglądając na tę wystawę w retrospektywie mojej twórczości, jest ona tematyczna z przewodnim wątkiem sakralnym. W tym przypadku, moje obrazy to kompilacje malarsko-graficzne, a określając szczegółowo, interpretacje malarskie ikon z polskich sanktuariów maryjnych z dopisanym kaligraficznym tekstem modlitw Jana Pawła II. Można zasugerować temat wystawy jako „Kult maryjny w życiu Jana Pawła II”. Ta forma wizualna pojawiła się nieprzypadkowo. Jestem z wykształcenia  grafikiem, a z wyboru malarzem i stąd taki miraż. Inspiracją do podjęcia tego tematu stało się średniowieczne malarstwo tablicowe i teksty modlitewne Jana Pawła II oraz Jego pontyfikat. Ta skumulowana idea spowodowała powstanie tej kolekcji, którą malowałem kilka lat. Zapraszam zatem do kontemplacji jej tekstów i obrazów.”

W tarnowskim muzeum będzie można zobaczyć 35 prac olejnych namalowanych na deskach.

Wernisaż rozpocznie się 15 lutego o godz. 18.00, wystawę będzie można oglądać do 13 marca, a realizowana jest w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”.

Foto: www.muzeum.tarnow.pl