Tarnów: „To będzie rok inwestycji i decyzji” w Muzeum Okręgowym

To będzie rok inwestycji i decyzji – tak o planach tarnowskiego Muzeum Okręgowego mówi dyrektor, Andrzej Szpunar. Głównym celem instytucji jest kontynuacja remontu budynku przy Rynku 20-21. W tym roku można liczyć na organizację sztandarowych projektów, ale pojawią się także nowe propozycje, jak na przykład „Gromnicki Nikifor”.

Największym i najważniejszym zadaniem, jakie stawia przed sobą Muzeum Okręgowe w Tarnowie na ten rok jest właśnie remont w kamienicy przy Rynku 20-21. To aktualnie Gmach Główny muzeum, wcześniej – siedziba instytucji. Na razie zakończono drugi etap remontu, a w budynku pojawiły się między innymi nowe toalety. Do końca pierwszego kwartału mają być gotowe wszystkie dokumenty związane z kolejnym etapem remontu. Kiedy zostaną ogłoszone nabory konkursowe – składamy dokumenty. Potrzebujemy około dziewięć milionów złotych. Jeśli wygramy ten konkurs to rozpoczniemy kompleksową rewitalizację – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Za parę lat, po wielkim remoncie, w muzeum przy rynku ma znaleźć się nowoczesna wystawa poświęcona historii Tarnowa i regionu. Zamieniamy biura i magazyny na przestrzeń wystawową. W związku z tym będziemy mieli co najmniej 500 metrów kwadratowych na wystawę, co jeszcze w dziejach naszego muzeum nie miało miejsca. To poważne wyzwanie – komentuje Andrzej Szpunar. Wystawa ma zajmować parę pięter i łączyć tradycyjne eksponaty z nowoczesnymi technologiami wystawienniczymi.

Remontu doczekają się także inne budynki. Między innymi budynek Armii Krajowej. Chciałbym ten obiekt utrzymać, odnowić i eksploatować. Złożyliśmy w związku z tym pierwsze dokumenty i zmieściliśmy się w puli obiektów podlegających rewitalizacji przez Miasto Tarnów – dodaje dyrektor muzeum. Kolejny projekt obejmie Dwór i Spichlerz w Dołędze oraz Zagrodę w Zalipiu.

Wśród nowości w ofercie muzeum znalazła się wystawa „Gromnicki Nikifor”. Będzie to retrospektywna wystawa związana z ludowym artystą pochodzącym z ziemi tarnowskiej – Janem Kaweckim. Muzeum Etnograficzne posiada największą kolekcję prac tego twórcy. W planach znajduje się także wystawa prezentująca 400 lat prezentujących ewolucję lunety i teleskopu. Będzie także wystawa archeologiczna „Tajemnice życia w epoce brązu w północno-wschodnich Węgrzech”.

Muzeum będzie kontynuować cykle wystaw Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej oraz Kolekcjonerzy w Muzeum. Pierwsza z nich zostanie otwarta już 12 stycznia, będzie to wystawa prac Witolda i Elżbiety Pazerów. Kolejni będą Franciszek Kafel, Tomasz Głowacz, Jacek Janicki, Eugeniusz Molski oraz Maciej Poniedziałek. W ramach kolekcji natomiast można liczyć na „Świat herbaty” czy „Szachy świata”.

Planowane są także kolejne odsłony sztandarowych projektów Muzeum Okręgowego, jak Malowana Chata w Zalipiu, Międzynarodowa Noc Muzeów, Dzień Dziecka na Zamku w Dębnie, Muzealna Noc Świętojańska, Dni Pamięci Żydów Galicyjskich, Zaduszki Witosowe oraz Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. W tym roku odbędzie się także jubileuszowy Turniej Rycerski o złoty warkocz Tarłówny.

Posłuchaj relacji Patrycji Drożdż: