Tarnów: „Świat Żelazek” w Muzeum Okręgowym

Ogrzewane węglem drzewnym, gazem czy na duszę – to tylko niektóre z typów żelazek, jakie już od 23 listopada będzie można oglądać w tarnowskim Muzeum Okręgowym. To druga wystawa z cyklu Kolekcjonerzy w Muzeum.

Tym razem swoja kolekcję starych żelazek zaprezentuje tarnowianin Jerzy Wiśniewski. Żelazka gromadzi już od czterech dekad. Jest to jedna z największych kolekcji w Polsce – ponad 700 egzemplarzy. Oprócz tego zaprezentowane zostaną rozmaite akcesoria, podkładki czy różne piecyki. Będziemy mieli rozmaite, rzadko spotykane egzemplarze – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Ta kolekcja daje możliwość prześledzenia historii rozwoju żelazka. Wśród bogatej kolekcji znajdziemy żelazka na duszę, ogrzewane węglem drzewnym, gazem oraz prądem pochodzące z różnych epok i stron świata. W kolekcji są również żelazka specjalistyczne służące do prasowania koronek, kołnierzyków czy spodni. W całej Polsce kolekcjonerów żelazek jest zaledwie kilku.

Wystawie towarzyszyć będą lekcje muzealne, podczas których uczestnicy zobaczą prezentację multimedialną poświęconą historii powstania żelazka, żywy kącik z dawnymi przedmiotami do prania i prasowania oraz prezentację kalkografii z użyciem żelazka. Wystawę „Świat Żelazek” Jerzego Wiśniewskiego można oglądać w Muzeum Okręgowym przy Rynku 3 w Tarnowie od 23 listopada do 27 grudnia.

Posłuchaj Andrzeja Szpunara: