Pasieka Otfinowska: Kolejne badania archeologiczne

Ruszyły badania wykopaliskowe w Pasiece Otfinowskiej koło Żabna. Archeolodzy liczą na kolejne sensacyjne odkrycia z tego terenu.

Jeszcze pierwszego dnia zaplanowano przeszukanie ponad dwóch arów ziemi. Dzięki poprzednim pracom w tym miejscu wiadomo, że znajdowała się tam najstarsza dotąd odnotowana osada, gdzie wytapiano żelazo. Rok temu znaleziono również agrafę do spinania szat pochodzącą z ostatnich kilkudziesięciu lat przed naszą erą. Badania specjalistyczne tej zapinki wykazały, że jest zrobiona nie z brązu a z mosiądzu. To dość niezwykłe, ponieważ są to zupełnie inne technologie. Jest to jeden z najwcześniejszych zabytków z tych terenów wykonany z mosiądzu – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor tarnowskiego Muzeum Okręgowego.

Badania archeologiczne w Pasiece Otfinowskiej są prowadzone przez Dział Archeologii Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Będzie to już szósty sezon badań na terenie osady pradziejowych hutników. Do tej pory odkryto nie tylko pozostałości chat mieszkalnych, ale też setki przedmiotów codziennego użytku. Wiadomo, że osada pochodzi z 2 połowy I wieku p.n.e. Zamieszkiwali ją Celtowie lub ich potomkowie.