Tarnów: Muzeum kupuje kolejny obraz Wojciecha Weissa

Obraz „Cyganka trzymająca karty” będzie własnością Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Od 15 lat malowidło znajdowało się w stałej ekspozycji w Muzeum Etnograficznym jako depozyt. Muzeum zdecydowało się teraz kupić obraz Wojciecha Weissa.  

Obraz pochodzi z rodzinnej kolekcji wnuczki artysty. Na jego zakup Muzeum otrzymało 26 500 zł dotacji od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Cyganka trzymająca karty” to olej na płótnie, o wymiarach 79×62 cm, malowany ok. 1922. Portret ukazuje w ujęciu frontalnym postać Cyganki o ciemnej karnacji, dużych oczach i szerokich ustach z długimi czarnymi włosami spiętymi w luźne warkocze opadające na piersi i brzuch portretowanej. W ręce dziewczyna trzyma dwie karty, będące swoistym atrybutem przedstawień Cyganek. Młoda kobieta ubrana jest w ciemnopurpurowy strój i wzorzystą spódnicę. Jej postać umieszczona jest na neutralnym tle w kolorze ciepłych zgaszonych żółcieni przenikających się z zimnymi tonami szarości.

To nie jedyny obraz Weissa w kolekcji tarnowskiego Muzeum. Przed kilku laty Muzeum zakupiło portret Cyganki malowanej przez Weissa w Siedmiogrodzie, gdzie bywał i skąd przywoził tematy swoich obrazów.

Malowidła są częścią kolekcji „romskiej” Muzeum Okręgowego, która istnieje od 1979 r. i jest jednym z najważniejszych zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie o znaczeniu międzynarodowym. Powstała jako pierwsza tego typu kolekcja tematyczna na świecie. Składa się na nią ponad 700 eksponatów, w tym licząca kilkadziesiąt pozycji galeria malarstwa współczesnego o tematyce romskiej, zarówno autorów romskich jak też nieromskich z różnych krajów, w tym najznakomitszych malarzy polskich: Jana Styki, Leona Lewkowicza, Jerzego Potrzebowskiego, Tadeusza Popiela, Kaspra Pochwalskiego, Wojciecha Weissa.

cyganka1