Tarnów: Azbest na własną rękę?

 

Mieszkańcy mogą wywieźć za darmo azbest, ale o jego ściągnięcie muszą już martwić się sami. Miasto z budżetu mogło przeznaczyć na ten cel 18 tys. zł, co może pokryć koszty tylko wywozu i utylizacji. Co jednak z samym demontażem niebezpiecznej substancji?

 Program działa tak, że miasto pokrywa koszt odbioru już zdjętego z budynków azbestu i koszt jego przewiezienia na składowisko oraz utylizację. Reszta jest po stronie mieszkańców Tarnowa. My przestrzegamy, żeby samemu tego nie robić, bo azbest pyli i może powodować powikłania, dlatego zdecydowanie lepiej jest wynająć specjalistyczna firmę – mówi Daniela Motak, rzecznik UMT.

Koszt samego demontażu azbestu z budynku w centrum Tarnowa to około 5 zł za 1 m2. Cena zmienia się w zależności od oddalenia obiektu od miejsca utylizacji. Często mieszkańcy ze względu na oszczędności wolą zaryzykować zdrowie i sami próbują ściągać niebezpieczny materiał. Przepisy nakazują, że całkowite usunięcie azbestu ma zakończyć się w 2032 roku. Jest to wciąż odległa data, może mieszkańcy doczekają się projektu obejmującego pełne finansowanie usunięcia azbestu?

Posłuchaj Danieli Motak:

 

Agnieszka Kozioł