Region sądecki: Ilu nauczycieli straci pracę?

 

Od nowego roku szkolnego szykują się zmiany kadrowe w sądeckiej oświacie. Pracę straci dziesięciu nauczycieli w szkołach powiatowych, zaś w Nowym Sączu na dodatkowe zatrudnienie może liczyć dziesięć osób.

W placówkach, dla których organem prowadzącym jest Urząd Miasta Nowego Sącza, nie będzie zwolnień. W związku z reformą oświaty planowane jest nawet zwiększenie zatrudnienia. – Zaplanowane jest dziesięć nowych etatów dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej – mówi Józef Klimek, dyrektor Wydziału Edukacji.

W nowosądeckich podstawówkach przybędzie więcej oddziałów klas szóstych niż jeżeli miałyby one funkcjonować jako pierwsze klasy gimnazjum. Za to 193 nauczycieli będzie pracować w niepełnym wymiarze godzin.

Inaczej sytuacja wygląda w szkołach ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Tu przed końcem roku szkolnego wypowiedzenie otrzymało 10 nauczycieli. – W przypadku jednej osoby jest sprawdzana sytuacja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, natomiast dziewięciu nauczycieli otrzymało wypowiedzenie. To czy znajdą dalsze zatrudnienie uzależnione jest od wyników rekrutacji do szkół – mówi Artur Rola, dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu.

Ostateczna liczba zwolnionych nauczycieli w powiatowych szkołach znana będzie 29 czerwca.

Posłuchaj Józefa Klimka:

Posłuchaj Artura Roli:

 

Janusz Bobrek