Lusławice: Młode talenty z Domosławic wystawiły operę o Pippi [ZDJĘCIA]

 

To było dla nich często pierwsze spotkanie z tak dużą publicznością i profesjonalną sceną. W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego wystąpili podopieczni i nauczyciele Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach. Opera Śpiewająca Pippi porwała publiczność a jednocześnie była też egzaminem dyplomowym młodych artystów.

Przed rozpoczęciem prapremiery nie zabrakło podziękowań dla osób wspierających działalność szkoły. Wśród gości byli samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury, szkół i uczelni a także rodziny występujących muzyków oraz aktorów. Obecna była również Bogusława Chwastowska z kancelarii prezydenta RP, która odczytała list od pierwszej damy – Agaty Kornhauser-Dudy. Opera powstała na motywach powieści Pippi Langstrumpf Astrid Lindgren. To największe do tej pory przedsięwzięcie szkoły w które zaangażowało się prawie 200 osób.

pipi-34

Główną rolę odegrała Emilia Gliździńska, która przyznała w rozmowie z RDN Małopolska, że to spełnienie jej marzeń. – Od zawsze interesowałam się teatrem, sztuką i grą aktorską. Bardzo się ucieszyłam kiedy zaproponowano mi tę rolę. Na początku byłam trochę zdenerwowana, kiedy zobaczyłam tę scenę. Jest jednak takie coś, że kiedy zacznie grać orkiestra to człowiek dostaje kopa do działania – dodaje Emilia. Widzowie nie tylko docenili talent dzieci i młodzieży, ale też wspominali bohaterkę z dzieciństwa. – Czasami wcielałam się w postać Pippi i chciałam ją naśladować, też pod kątem łobuzerskim – mówi jedna z uczestniczek występu.

Na scenie Pippi towarzyszył między innymi Adrian Zelek wcielający się w rolę Tomka. – Od dziecka interesowałem się muzyką, w tym też graniem na gitarze. Tutaj zero stresu, zawsze lubiłem takie występy. Czuję się jak ryba w wodzie – przyznaje Adrian. W operze wzięli też udział kilkulatkowie. Dali między innymi popis umiejętności tanecznych. – Tańczymy taniec cukiereczków. Mamy miętowe podkoszulki i spódniczki. Fajnie jest – komentowała Nikola.

 

pipi-33

Wychowawcy młodych talentów przyznają, że praca z dziećmi to ogromna radość, ale i wyzwania. – W tym projekcie trudno było utrzymać u dzieci koncentrację, bo opera to jednak bardzo duża forma i przygotowania były pod tym względem bardzo trudne. Najważniejsze jest jednak według mnie to, żeby samemu stworzyć atmosferę spokoju i pewności siebie – mówi Elżbieta Mudlaff, nauczyciel skrzypiec w Szkole Muzycznej w Domosławicach, która współpracowała nad przygotowaniem orkiestry.

Operę będzie można obejrzeć jeszcze 20 czerwca w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu. Rozpoczęcie o godzinie 12.00. Radio RDN Małopolska jest patronem medialnym tych wydarzeń.

Posłuchaj widzów:

Posłuchaj rozmowy z Emilią Gliździńską:

Posłuchaj rozmowy z Adrianem Zelkiem:

Posłuchaj rozmowy z Elżbietą Mudlaff:

Posłuchaj rozmowy z dziećmi:

Czytaj też:
Domosławice: Opera „Śpiewająca Pippi” na 5-lecie Szkoły Muzycznej I Stopnia

 

Patrycja Wolnik