Tarnów: Społecznicy wciąż chcą walczyć o swoją wizję Amfiteatru

 

Mieszkańcy mówią, że to jeszcze nie koniec batalii o Amfiteatr. Społecznicy się nie poddają, choć projekt przebudowy Amfiteatru jest już dopięty i inwestycja rusza w lipcu. Nie udało im się przekonać władz miasta, by widownia była niezabudowana, teraz złożyli kolejny projekt w ramach budżetu obywatelskiego.

Chcą, by na tym terenie powstał niewielki pawilon w rodzaju świetlicy osiedlowej, centrum aktywności, które pozwoli na to, by miejsce to było przez cały rok do dyspozycji mieszkańców. Chcą w ten sposób pobudzić życie na Starówce.

Jeżeli się nam to nie uda, władze Tarnowa same sobie wystawią świadectwo – mówi Daniel Cholewiak, współtwórca projektu. – To będzie żywy dowód na to, że urzędnicy, władza, która powinna słuchać mieszkańców, nie liczy się zupełnie z ich zdaniem. Pomimo tego że niby przegraliśmy, zyskujemy tylko to, że niektórzy przejrzą na oczy i zobaczą, że tak naprawdę władza jedno, a mieszkańcy drugie. To jest działanie przeciwko mieszkańcom – dodaje.

Tymczasem właśnie podpisano umowę pomiędzy miastem a wykonawcą. Potrzeba tylko pozwolenia na budowę. – Projekt mieszkańców złożony do Budżetu Obywatelskiego czeka teraz ocena – mówi Daniela Motak, rzecznik Urzędu. – Ten projekt, jak pozostałe projekty budżetu obywatelskiego, jest oceniany przez urzędników pod względem merytorycznym i formalnym. Sprawdzamy teraz, na ile jest możliwość realizacji tych pomysłów, które nam mieszkańcy przekazali i ogłosimy te projekty pod głosowanie 2 czerwca. Reszta już w rękach mieszkańców – mówi rzecznik.

Urzędnicy są przekonani, że projekt, wg którego Amfiteatr będzie modernizowany, jest kompromisowy, bo miasto zgodziło się na to, że nie zabuduje całego terenu, jak planowano pierwotnie. Wyjaśnia Daniela Motak, rzecznik prezydenta. – Widownia będzie częściowo zabudowana, będą stałe miejsca siedzące pogrupowane w tzw. gniazda. Będzie ich 275, natomiast na widowni będzie możliwość dostawienia 116 krzeseł. Oprócz tego będzie otwarta rekreacyjna przestrzeń, na której będzie można rozłożyć koce, leżaki – informuje Daniela Motak.

Remont Amfiteatru przy Kopernika w Tarnowie ma się zakończyć w połowie kwietnia 2018 roku. Prace będą kosztować ponad 2 miliony zł.

Posłuchaj Daniela Cholewiaka:

Posłuchaj Danieli Motak:

 

Jadwiga Kozioł