Rzeszów: 200 delegatów na VII Polskiej Konwencji Rady Stanowej Rycerzy Kolumba

 

W piątek – 19 maja rozpocznie się VII Polska Konwencja Rady Stanowej Rycerzy Kolumba. Do Rzeszowa przyjedzie prawie 200 delegatów z ponad 90 rad lokalnych Rycerzy Kolumba w Polsce. Zostaną wybrane najlepsze inicjatywy, będzie też uroczysty obrzęd przyjęcia nowych członków.

Wśród uczestników goście z USA, Ukrainy i Litwy, a wśród nich między innymi arcybiskup Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski obrządku łacińskiego, ordynariusz rzeszowski biskup Jan Wątroba oraz biskup Grzegorz Ryś – przewodniczący zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Będą też delegacje sióstr albertynek i braci albertynów.

Tegorocznym hasłem konwencji jest wezwanie – Idźcie i głoście – tłumaczy ks. Józef Dobosz diecezjalny duszpasterz rycerzy Kolumba. – Rycerze przejęli hasło episkopatu, bo idą i głoszą Ewangelię, nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynem – dodaje ks. Dobosz.

Rycerze Kolumba zaprezentują programy. Spośród 180 zgłoszonych inicjatyw nagrodzonych zostanie 6 najlepszych w następujących kategoriach: Kościół, kultura życia, praca na rzecz rady, rodzina, młodzież i społeczność lokalna. Wybrana zostanie także Rodzina Roku. Program obrad przewiduje również przeprowadzenie wyborów funkcjonariuszy polskiej jurysdykcji. Po raz pierwszy w czasie konwencji odbędzie się uroczysty obrzęd przyjęcia nowych członków. W programie przewidziano czas na szczególne dwie Msze święte: w piątek o godz. 18.00 w kościele pw. Św. Jadwigi w Rzeszowie oraz w sobotę o godz. 17.00 w rzeszowskiej Katedrze.

Rycerze Kolumba to największa na świecie katolicka organizacja bratnia dla mężczyzn. Liczy 1,9 miliona członków, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, na Filipinach, we Francji, na Ukrainie, Litwie, a także w Polsce. Obecni w naszym kraju od 2006 roku Rycerze Kolumba założyli swoje rady w 98 parafiach na terenie 27 diecezji. Łącznie w Polsce działa 4,9 tys. Rycerzy. Rycerze Kolumba zajmują się działalnością dobroczynną, prowadząc inicjatywy przede wszystkim na terenie swoich parafii. Rycerze Kolumba włączają się też aktywnie w Radiowe Dzieło Miłosierdzia radia RDN.

Posłuchaj ks. Józefa Dobosza:

 

Patrycja Wolnik, Anna Zboch