Nowy Sącz: Jeden z największych w Polsce konkursów sztuki wokalnej już na półmetku

 

W Nowym Sączu trwają przesłuchania w II etapie Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Jest to obok Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie najważniejsza taka impreza w kraju. Wzięło w niej udział blisko 70 śpiewaków z Polski i zagranicy.

W Konkursie im. Ady Sari pozostało już tylko blisko 30 z prawie 70 uczestników z Polski i ze świata. Dla każdego z nich są to bardzo ważne występy, bo mogą zdecydować o dalszej karierze, dlatego uczestnicy bardzo solidnie przygotowują się do występów. Do II etapu dostała się między innymi Dagmara Kołodziej z Tarnowskich Gór.

Komisji nie interesuje tylko poprawne odśpiewanie dźwięków. Oczywiście jest to absolutnie podstawa, ale ważna jest też interpretacja. Bez niej na tak ważnych konkursach, jak ten w Nowym Sączu, uczestnicy przepadają. Dobrze jest o to dbać i się tego uczyć – mówi.

Poza interpretacją wokalną uczestnicy muszą też wyrażać się za pomocą ruchu scenicznego. – Wychodzimy na estradę, żeby zaśpiewać jakiś fragment i mamy na to niewiele czasu. I w tym momencie musimy stworzyć postać. Ta estrada musi zamienić się w scenę i ona powinna należeć do występującego. Trzeba jak najwięcej oddać ekspresji –  mówi Sławomir Kowalewski. Artysta poza konkursem w Nowym Sączu śpiewa na co dzień w operze w Bydgoszczy.

Wszystkich śpiewaków oceniają jurorzy, którzy mogą mieć wpływ na ich późniejsza karierę – podkreśla Małgorzata Walewska, przewodnicząca Jury. – Pod takim kontem zawsze kompletujemy jury konkursu, żeby jego członkowie mogli mieć wpływ na przyszłość młodych śpiewaków. To są dyrektorzy obsadowi oper, to są dyrygenci, profesorowie, którzy kształcą głosy – dodaje.

saridsc03544

Zdaniem prof. Heleny Łazarskiej, honorowego członka jury i twórczyni konkursu, poziom tegorocznego konkursu im. Ady Sari nie jest powalający. – Młodzi śpiewacy powinni się nagrywać i słuchać. Czasem jest tak, że ktoś ma lżejszy głos, a jest prowadzony na cięższy, że nie ma góry, a ktoś mu ją na siłę każe robić. Jednak najwięcej o tym powinni wiedzieć pedagodzy – dodaje.

Do tego ważny jest też oddech – dodaje Małgorzata Walewska, bywalczyni najważniejszych operowych scen świata. – W momencie, kiedy śpiewają państwo góry, to w naturalny sposób się bierze duży oddech. Taki sam trzeba brać w średnicy i kiedy śpiewamy piano. To jest główny problem, jaki się pojawia i z niego potem wynikają kolejne – mówi.

saridsc03514

Przesłuchania w II etapie Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari będą się odbywać jeszcze  w środę (17.05.2017), od godziny 10.00 do 13.00 i od 15.00 do 18.00 w MCK Sokół. Poza przesłuchaniami są też wydarzenia festiwalowe. W większości przypadków wejściówki są już rozdane, ale macie szanse jeszcze dostać się na koncert Muzyki Dawnej w wykonaniu studentów i wykładowców Akademii Muzycznej w Krakowie. Początek w czwartek (18.05.2017) o godzinie 18.30 w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu.

Posłuchaj Dagmary Kołodziej:

Posłuchaj Sławomira Kowalewskiego:

Posłuchaj Małgorzaty Walewskiej:

Posłuchaj Heleny Łazarskiej:

 

Jakub Węgrzyn