Nowy Sącz: Będzie więcej emerytów w regionie?

 

W tym roku możemy mieć o kilka tysięcy więcej emerytów – informuje ZUS. Dane dotyczą Małopolski i są związane z obniżeniem wieku, w którym można zacząć pobierać świadczenia. Urzędnicy już przygotowują się na większą liczbę wniosków. Ile dokładnie może ich być?

Szacuje się, że do oddziałów ZUS-u w całym województwie w tym roku może wypłynąć nawet 26 tysięcy dodatkowych wniosków o przejście na emeryturę. Sądeccy urzędnicy spodziewają się nawet 5 tysięcy takich próśb. To dlatego, że od 1 października wraca niższy wiek emerytalny, 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Pierwsze wnioski można składać już we wrześniu.

ZUS przypomina jednak – im dłużej pracujemy, tym więcej pieniędzy powinniśmy dostawać na starość. Dla osób, które nie są jeszcze zdecydowane, w urzędzie będą czekać specjalni doradcy. U nich sądeczanie dowiedzą się, ile można zyskać na dłuższej pracy. Pomogą też zweryfikować dokumenty potrzebne do emerytury i przedstawią stan indywidualnego konta w ZUS.

Przygotowywany jest również kalkulator na stronę internetową, w którym będzie można obliczyć różne warianty swojej emerytury.

Maria Mółka