Nowy Sącz: Gdzie bezpiecznie spędzić urlop?

 

Egipt, Wenezuela, Wybrzeże Kości Słoniowej, Turcja, Pakistan czy Tunezja. Te kierunki Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podczas planowania urlopu. Są to miejsca niebezpieczne ze względu na możliwe ataki terrorystyczne. Do rezygnacji z wyjazdów w te tereny, wcale nie trzeba przekonywać Sądeczan.

Mieszkańcy regionu już od kilku miesięcy planują wakacyjny wypoczynek. W biurach podróży pytają nie tylko o bezpieczeństwo, ale także o ceny. Dlatego nasza reporterka sprawdzała, gdzie opłaca się wyjechać. – Najbardziej korzystna cenowo jest teraz Bułgaria, ma ładne plaże, zadbane hotele, a przy okazji bardzo dobre ceny. Trochę droższa jest Hiszpania, ale też cieszy się popularnością – wymienia Maria Kościelniak z jednego z sądeckich biur podróży.

Warto też zdecydować się na wakacje poza sezonem, czyli wiosną – w maju, czerwcu, bądź już jesienią – we wrześniu czy październiku. Wtedy można znaleźć ofertę w bardzo przystępnej cenie. Maria Kościelniak radzi, by z zaplanowaniem wakacyjnego wyjazdu nie zwlekać do samego końca. Kiedyś popularne ‚lasty’ (las minute) teraz nie są już zbyt opłacalne. – Od kilku lat utrzymuje się taka tendencja, że bardziej opłaca się wybrać miejsce i zarezerwować wakacje pół roku wcześniej, niż czekać na oferty ‚last minute’ – dodaje Maria Kościelniak.

Sądeczanie najczęściej wybierają wakacje w Europie. Wiele osób decyduje się odpocząć w kraju, choćby np. nad naszym polskim morzem czy na Mazurach. Coraz bardziej popularne stają się także góry. – Wyjazd w Bieszczady ze znajomymi, żeby spędzić ten czas wspólnie i przede wszystkim aktywnie… Pięknie jest też Roztocze, gdzie jest naprawdę klimatycznie. Polecam wszystkim to miejsce, którzy jeszcze nie zaplanowali sobie wakacji – mówi Kościelniak.

Ci, którym udało się zebrać oszczędności na urlop, nie wybierają pierwszej z brzegu oferty. W grę wchodzi przede wszystkim bezpieczeństwo. – Jakiś czas temu miałam okazję pojechać na wycieczkę do Paryża, ale rozmyśliłam się. Są obawy przed atakami terrorystycznymi. Niestety na świecie jest coraz więcej zła i musimy się z tym liczyć – mówi sądeczanka.

Mieszkańcy, którzy mimo wszystko wybrali wakacyjny wypoczynek za granicą, najczęściej decydowali się na Grecję, Bułgarię, czy Hiszpanię. Dużą popularnością cieszą się także Wyspy Kanaryjskie. Tym tematem zajmiemy się także w Pulsie Regionu.

Posłuchaj Marii Kościelniak:

Posłuchaj sądeczan:

Jolanta Frączek